NAJNOVIJE OBJAVLJENO

PUNI ŠTANDOVI NA 24. REGIONALNOM I 4. MEĐUNARODNOM SAJMU POLJOPRIVREDE U PETNJICI

0
Ovogodišnji sajam okupio je rekordnih 115 izlagača iz različitih gradova Crne Gore, a tu su izlagači iz susjednih država regiona, Kosovo, Makedonija, Srbija…
Atmosfera na sajmu je bila sjajna a Petnjica je bila centar Crne Gore za poljoprivredu.
 Pogledajte kako je sve to izgledalo.
VIDEO:
FOTO:

U SUBOTU U PETNJICI DESETA MEĐUNARODNA SMOTRA FOLKLORA

0

Centar za kulturu Petnjica organizuje X međunarodnu smotru folklora PETNJICA 2024.

Učesnici su:

  • HKUD – “Sv Marko” – Vionica
  • KUD “Grigor Pirličev” – Skoplje
  • KUD “Pobjeda” – Tešanj
  • KUD “Sveti Sava” – Sjenica
  • “Qendra kulturore e Femijeve Durres” – Drač
  • “Qendra kulturore e Femijeve Prishtine” – Priština
  • KUD “Pljevlja” – Pljevlja
  • KUD “Bihor” – Petnjica

Smotra će se održati u subotu 12. oktobra u 17 časova u sali Centra za kulturu

BUDUĆA FABRIKA U PETNJICI RAZVOJNA ŠANSA BIHORA

0

Položen temeljac za novu fabriku, koja je ujedno i razvojna šansa Bihora vrijednosti preko 20 miliona eura.

Plan je fabrika agregata bude izgrađena do jeseni nardne godine, a prema riječima investitora Adisa Ramdedovića, vlasnika firme ,,TNA-Energie” ova fabrika u samom početku će imati 20 zaposlenih, dok će do 2033. godine, broj zaposlenih premašiti brojku od 50.
Vrijednost ovog projekta iznosi  3.500.000 miliona.
Predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić, proučio je sa ovog mjesta da Vlada podržava ovakve i slične projekte, takođe je najavio da građani Petnjice mogu očekivati početkom proljeća radove na rekonstrukciji puta Petnjica-Bioča, razvojna šansa nase opštine. Takođe događaju je prisustvovao i Ministar finansija Novica Vuković prisustvovali.
Takođe premijer je obećao i podršku Vlade lokalnoj samoupravi za razne projekte kao što su: Put Petnjica-Bioča, čija vrijednost će biti oko 11.000.000 eura, 4.200.000 eura za obalo-utvrdu, 380.000eura za sanaciju klizišta u Podvadam, kao i 400.000 za vodovod i kanalizacionu mrežu.
,,Odavno Petnjica nije dočekala ovakav dan, dan u kojem polažemo kamen temeljac, gdje će naša omladina dobiti nova radna mjesta, zato želim iskreno da se zahvalim Adisu Ramdedoviću, njegovoj familiji, fondaciji ,,Čovjek ne umire – Ćamil Ramdedović” I partnerima iz Njemačke, koji su našli način i mogućnost da ono što su naše želje pretoče u realnost” saopštio je predsjednik Opštine Petnjica Samir Agović.
Adis Ramdedović, direktor kompanije TNA – Energie sa sjedištem u Njemačkoj, kazao je u svom obraćanju da je vrijednost ovih radova 3.500.000 eura, kao i da to da će radovi biti gotovi na jesen 2025. godine, u početku će uposliti 20 radnika, dok će nakon izvjesnog perioda broj radnika rasti.
,,Želim da se zahvalim Predsjedniku Vlade Crne Gore, Milojku Spajiću što je danas sa nama, na izdvojenom vremenu da prisustvuje ovom događaju. Stekao sam utisak da je premijeru Spajiću bilo jako drago što smo se odlučili i napravili ovaj potez, zato što ćemo na prostoru Sjevera Crne Gore odraditi jedan proizvodni pogon. Takođe želimo se zahvaliti i predstavnicima lokalne samouprave na čelu sa predjsednikom Samirom Agovićem, na vrhunskoj saradnji i zajedničkom radu.”
E.B.

U Petnjici nezaposlenost 73 odsto, a u Kotoru 1,79 odsto

0

Najveća stopa nezaposlenosti u Crnoj Gori je u opštini Petnjica i iznosi 73,48 odsto, dok je najniža u Kotoru 1,79 odsto, pokazuju podaci iz polugodišnjeg izvještaja o radu Zavoda za zapošljavanje koji se odnose na kraj juna.

Prema ovim podacima u Petnjici ima ukupno 1.301 radno aktivnog stanovnika, od čega ih je zaposleno 345, dok ih je skoro tri puta više na evidenciji nezaposlenih 956.

Kotor ima 9.575 radno sposobnih stanovnika, od čega je zaposleno 9.404 a na birou se nalazi svega 171 Kotoranin.

U čak pet opština stopa nezaposlenosti je preko 50 odsto, odnosno veći je broj nezaposlenih nego zaposlenih stanovnika.

Nakon Petnjice, najveću stopu nezaposlenih ima Gusinje 67,78 odsto, gdje radi 317 građana, a nezaposlenih je 667. Stopa nezaposlenosti u Andrijevici je 56,71 odsto, gdje radi 600 zaposlenih, dok na birou posao čeka 786 nezaposlenih.

U Plavu je nezaposlenost 55,21 odsto, odnosno radi 1.514 osoba, dok posao čeka njih 1.866. U Rožajama stopa nezaposlenosti iznosi 54,32 odsto, tako da posao u ovoj opštini čeka 4.525 nezaposlenih, dok ih već radi 3.806.

Od pet opština sa najvećim stopama nezaposlenosti, četiri su sa bošnjačkom većinom. U proteklih 18 godina Bošnjačka stranka je 16 godina bila dio vladajuće koalicije.

Značajna stopa nezaposlenosti postoji i u opštini Berane gdje iznosi 40,74 odsto. U ovom gradu ima 5.691 zaposleni i 3.912 nezaposlenih.

U opštinama sa visokim stopama nezaposlenosti, postoji i visoki procenat osoba koje imaju papir da su osobe sa invaliditetom, zbog čega imaju uvećanu redovnu mjesečnu naknadu a nemaju obavezu da se javljaju birou rada za posao, niti mogu biti izbrisani sa evidencije i izgubiti pravo na naknadu.

Tako u opštini Berane od 3.912 nezaposlenih, njih 2.102 ili 53 odsto su registrovani kao lica sa invaliditetom. U Andrijevici osobe sa invaliditetom čine 54 odsto od ukupnog broja nezaposlenih, u Petnjici 48 odsto, u Rožajama 41 odsto, Plavu i Mojkovcu po 27 odsto…

Državni prosjek stope nezaposlenosti na kraju juna je 11,56 odsto, dok u većini opština na sjeveru ona iznosi preko 20 odsto, dok je u većini gradova na primorju ona ispod pet odsto.

Stopa nezaposlenosti u Bijelom Polju iznosi 26,54 odsto, u Kolašinu je 30,24 odsto, u Mojkovcu 34,58 odsto, u Pljevljima 22,22 odsto, a u Plužinama je 24,08 odsto. Stopu nezaposlenosti ispod 20 odsto na sjeveru imaju Šavnik sa 19,4 odsto i Žabljak sa 14,48 odsto.

Na primorju, nakon Kotora, najnižu stopu nezaposlenosti ima Herceg Novi gdje iznosi dva odsto, jer ovaj grad ima 15 hiljada zaposlenih, a na evidenciji nezaposlenih je svega 307 osoba.

Budva sa 579 nezaposlenih i 27 hiljada zaposlenih, ima stopu nezaposlenosti od 2,08 odsto. Tivat ima 9,2 hiljade zaposlenih i 201 nezaposlenog, pa je stopa nezaposlenosti 2,14 odsto.

U Baru je stopa nezaposlenosti 5,49 odsto, odnosno u ovom gradu ima 18,6 hiljada zaposlenih i 1.084 nezaposlenih. Najveću stopu nezaposlenosti na primorju ima Ulcinj od 9,27 odsto, gdje se na evidenciji nezaposlenih nalazi 751 osoba, dok ih deset puta više, 7,3 hiljade, ima posao.

U glavnom gradu radi 42 odsto od ukupnog broja zaposlenih

U centralnoj regiji najnižu stopu nezaposlenosti ima Podgorica od 4,63 odsto, odnosno u glavnom gradu radi 112 hiljada osoba, dok ih je na birou registrovano 5.453.

Od ukupnog broja zaposlenih u junu na nivou cijele države od 265 hiljada, u glavnom gradu radno mjesto ima njih 42,2 odsto. Dok od ukupnog broja nezaposlenih od 34,7 hiljada 15,5 odsto živi u glavnom gradu.

Nakon Podgorice, najnižu stopu nezaposlenosti u ovoj regiji ima Danilovgrad sa 12,22 odsto. Ova opština ima skoro pet hiljada zaposlenih i 692 nezaposlenih.

Nekada najveći crnogorski industrijski grad Nikšić sada ima stopu nezaposlenosti od 15,17 odsto, odnosno ova opština ima 18,4 hiljade radnika i 3,3 hiljade nezaposlenih.

Stopa nezaposlenosti u prijestonici Cetinje iznosi 17,09 odsto, odnosno ona ima 4,1 hiljadu radnika i 847 nezaposlenih.

Najmlađa opština Zeta ima stopu nezaposlenosti od 16,2 odsto, jer u njoj radi skoro tri hiljade radnika, a ima 566 nezaposlenih.

Najveću stopu nezaposlenih u centralnoj egiji imaju Tuzi od 24,44 odsto. Ova opština ima 821 nezaposlenog i dvije i po hiljade zaposlenih.

PREUZETO: VIJESTI

MURATOVIĆ: ALARMIRAĆEMO SVE ZBOG EKOLOŠKE BOMBE KOJU JE POSTAVILO KOMUNALNO PREDUZEĆE IZNAD MUROVSKIH LUKA

0

Jedan od velikih problema u Opštini Petnjica je i nekontrolisano odalaganje otpada kao i veliki broj divljih deponija, koje osim što ruži sliku bihorskih šuma i predjela, ugrožava zdravlje ljudi.

Iz Opštinskog odbora Demokratske Crne Gore ukazali su na dva takva slučaja. Potpredjednik OO Demokrata Petnjica Isad Muratović kaže da je od građana dobio poziv da konstatuje činjenicu da je Komunalno preduzeće Petnjice svojim kamionom dovezao smeće i odložio ga nedaleko od Murovskih luka, izletište i mjesto odakle se Petnjica napaja pitkom vodom.

“Izašao sam na lice mjesta, tačno iznad Bratiminog vira i prije toga, nekih 500 metara, i ustanovio da je Komunalno preduzeće odlagalo smeće i zatrpali ga. Ipak nijesu uspjeli sve zatrpati i ono je vidljivo na nekim mjestima. Pitam direktora Komunalnog preduzeća Mithada Cikotića da li on zna gdje njegovi radnici odlažu smeće koje se uzima iz kontejnera u Petnjici. Pitam i sve ostale da li su ti radnici svejsni svoje nesvijesti da odlažu smeće tamo odakle nam dolazi voda. Da li su svjesni kakvu ekološku bombu postavljaju na mjestu koje bi trebalo da bude i turistička atrakcija Petnjice”, saopštio je Muratović i dodao da neće stati na saopštenju stranke već da će alarmirati i Vladu kao i civilni sektor.

Prema tvrdnji Muratovića slična situacija je i na Đuđu.

“Krenuo sam na Javorovu i vidio mašinu ICB Komunalnog preduzeća. Kada sam se vraćao te mašine nije bilo, ali sam vidio da je smeće zagrnuto. Obavještavam sve mještane Poroča, moje bratsvenike Muratoviće iz Johove vode i građane Lagatora da je Komunalno Petnjice iskopalo rupu uzimajući materijal za nasipanje puteva, zatvorilo put prema imanjima, i na tom mjestu istresli su smeće i zakopali su ga tajno”, tvrdi potpredjednik OO Demokrata Petnjice.

Portalu Radija Petnjica iz Komunalnog su saopštili da nije tačno da su na Đuđu zatrpavali smeće te da ti navodi ne stoje. Kažu nadalje da će narednih dana raditi na raščišćavanju tog terena kako bi otvorili put prema imanjima mještana tog kraja.

Međutim, nijesu demantovali informacije o odlaganju smeća iznad Bratiminog vira i Murovskih luka.

“Odložili smo tamo otpad i zatrpali ga”, kratko je i nezvanično rečeno iz Komunalnog Radiju Petnjica.

(FOTO I VIDEO) POGLEDAJTE KAKO JE DANAS BILO NA POLAGANJU KAMENA TEMELJCA BUDUĆE FABRIKE PORODICE RAMDEDOVIĆ

0

U Petnjici položen kamen temeljac za izgradnju fabrike. Riječ je o višemilionskoj investiciji porodice Ramdedović.

 

Ramdedovići u Petnjici otvaraju fabriku za proizvodnju djelova za agregate za struju najvećih kapaciteta

0

U Petnjici položen kamen temeljac za izgradnju fabrike. Riječ je o višemilionskoj investiciji porodice Ramdedović.

Polaganji kamena prisustvovali su premijer Milojko Spajić, ministar Mirsad Azemović, te drugi vladini i lokalni zvaničnici.

Braća Ramdedović decenijama borave i rade u Njemačkoj pa su riješili da uspješno poslovanje prošire i u rodnom kraju.

Preuzeto RTR. USKORO OPŠIRNIJE……

NVO Udruženje Vrijedne ruke Bihor realizuje projekat „Podržimo domaću radinost’’

0

NVO Udruženje Vrijedne ruke Bihor realizuje projekat „Podržimo domaću radinost’’.

Projekat se sprovodi u okviru granta: „Jačanje civilnog društva za podršku održivom socio-ekonomskom razvoju Crne Gore“, koji finansira Delegacija Evropske unije, ko-finansira Ministarstvo javne uprave, a koji sprovode Help – Hilfe zur Selbsthilfe i Juventas.

Cilj projekta je  da doprinese očuvanju tradicije, prenošenje znanja i vještina radi održavanja i oživljavanja domaće radinosti u Crnoj Gori.

Specifični ciljevi su:

–  Unapređenje vještina novih članica udruženja za izradu domaćih rukotvorina.

– Promocija i unapređenje dostupnosti  tradicionalnih rukotvorina i domaćih proizvoda Bihorskog kraja.

Ciljna grupa su nezaposlene žene sa sjevera CG. Projektom će se angažovati 10 žena sa evidencije ZZZ koje će se u periodu od 2 mjeseca obučiti za pletenje (5 učesnica obuke) i tkanje (5 učesnica obuke).

Projekat će obuhvatiti  sledeće aktivnosti:

Obuka novih članica udruženja za pletenje i tkanje

Izrada kataloga ponude

Prezentacija naših proizvoda na tradicionalnoj manifestaciji „Dani dijaspore   u Petnjici“

Učešće na sajmu domaćih proizvoda i rukotvorina u Podgorici

Bemax stigao u Šavnik

0

Radnici i građevinske mašine kompanije Bemax stigli su jutros u Šavnik, gdje će narednih dana pomagati u sanaciji štete koja je nastala krajem prošle sedmice od poplava uzrokovanih velikim količinama kiše i nevremenom koje je pogodilo region. 

https://we.tl/t-WKJ9PXWdvo

Mada je predsjednik Opštine Šavnik Jugoslav Jakić još u petak ujutro obavijestio nadležne državne institucije o situaciji u Šavniku, nikakva pomoć im nije upućena, već su opštinske službe i građani proteklih dana sami rješavali probleme. U međuvremenu su iz sela Komarnica evakuisali tridesetak mještana i deset turista koji su tu boravili.

Prema fotografijama koje je M portal dobio iz Šavnika, gotovo potpuno je uništen prilaz kanjonu Nevidio, gdje je opština počela da gradi ugostiteljski objekat. Ni na drugim mjestima u Šavniku koja su zahvaćena poplavama nije mnogo bolja situacija.

Bemax je prva privatna kompanija koja je pružila pomoć Opštini Šavnik, opštine Bar i Bijelo Polje su najavile finansijsku i pomoć u ljudstvu, a M portal nezvanično saznaje da Prijestonica Cetinje u komunikaciji sa predsjednikom Opštine Šavnik Jugoslavom Jakićem dogovara vidove pružanja pomoći.

Od državnih institucija nije najavljena nikakva pomoć, a predstavnici MUP-a i Vojske Crne Gore najavili su da će danas “obići teren” u Šavniku.

BIHORESKE :Kuda li je prošla ova Mandićeva ministarka i dal’ se prošetala Petnjicom?

0

Petnjicu u posljednje vrijeme sporadično posjećuju ministri iz vlade Milojka Spajića, navodno zainteresovani za razvoj bihorskog kraja. Mnogima je to prvi susret sa Petnjicom i malo je vjerovatno da je naša kasaba ostavila bog zna kakav utisak. S koje god strane da su došli, od Berana novim putem ili od Bioče preko Lješnice, kao i od Rožaja preko Turijaka, mogli su samo da požale što su nepotrebno sebe napravili stres, truskajući se drumovima punih rupa.

Tako je bilo i sa gostovanjem akvizivije Andrije Mandića i DF-ove perjanice, ministarke saobraćaja Maje Vukićević poznatoj po, malo je reći, oštroj retorici iz skupštinskih klupa i borbi protiv iste te Crne Gore i njene samostalnosti. Ali to sada nije važno, već njena namjera da iz ministarstkog odijela osjeti bihorski vazduh i da da “načelnu” podršku stremljejnju lokalne administracije da poveže Petnjicu sa Tutinom i Crnu Goru sa Srbijom. Ili uopšte da revitalizuje putnu infrastrukturu.

“Kuda li je prošla ova Mandićeva ministarka i dal’ se prošetala Petnjicom da vidi kakvu alternativnu infrastrukturu imamo, i kakve igre bez granica igramo pokušavajući da dođemo do pošte, pekare, prodavnice..”, jedan je od komentara poslovično nezainteresovanih Petnjičana.

U saopštenju iz kabineta predsjednika Opštine Petnjica saznali smo da je “ministarka izrazila zadovoljstvo što je posjetila Petnjicu i bila u prilici da pruži podršku ovom konceptu razvoja saobraćajne infrastrukture u opštini Petnjica. Naglasila je da je ona kao resorna ministarka veoma zainteresovana da se što prije širi mreža državnih puteva, kako na teritoriji naše opštine tako i na čitavom sjeveru…”

Jasno je savakom Bihorcu, živio on u Petnjici ili u Luksemburgu da bi “dobronamjernoj” ministarki trebala tri mandata da pomenuti koncept razvoja saobraćajne infrastrukture pretvori u javu. Nijesu to uspjeli ni Đukanovićevi, ni Markovićevi, ali ni Krivokapićevi pa ni Abazovićevi miinistri, pa je logično zaključiti da neće ni Spajićeva ministarka i Mandićeva desna ruka.

Jasno je i  to da će se snovi pretvarati u javu i obećanja u realizovane projekte samo ako se interes partija u lokalu bude podredio potrebama građana i njihovim interesima.

SAMIR RASTODER