NAJNOVIJE OBJAVLJENO

EKO ZLOČIN: NEPOZNATA OSOBA BACILA DŽAKOVE VUNE I ZAPALILA! (VIDEO)

0

Nedaleko od Laza, na lokalitetu u narodu poznatom kao Hadrov kamen, nepoznata osoba sinoć je, pod okriljem noći izbacila četrdesetak džakova vune, prosula ih u nisku šumu, a danas i zapalila!!

Ovo nepočinstvo teško je opisati, još teže objasniti.

“Pogušismo se od dima. Ovo je neko ko ima najmanje 200 ovaca, šišao ih u planinu i usput bacio”, rekao je jedan od mještana.

Dodao je da će zajedno sa komšijama to sjutra čistiti, ali da mu nije jasno kako je neko mogao to da uradi.

“Kako mu je to uopšte palo na pamet, nije mi jasno”, razočarano kaže sagovornik Radija Petnjica.

S.R.

 

Menadžment EPCG u Pljevljima: Radovi teku po planu, razmatra se skraćenje rokova

0

Radovi na ključnim infrastrukturnim i ekološkim projektima u Pljevljima odvijaju se planiranom dinamikom, a izvršni direktor EPCG Ivan Bulatović sa saradnicima boravio je danas na terenu kako bi se dodatno sagledale mogućnosti za ubrzanje pojedinih aktivnosti i unapređenje međusektorske saradnje.

Tokom kolegijuma, koji je održan u Pljevljima, uprava EPCG obišla je lokacije na kojima se sprovode radovi u okviru ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja, kao i područja vezana za planirano izmještanje korita rijeke Ćehotine i proširenje deponije Maljevac. U fokusu razgovora sa partnerima, uključujući predstavnike Rudnika uglja, bilo je dodatno usklađivanje aktivnosti kako bi se, gdje god je moguće, optimizovali rokovi bez ugrožavanja kvaliteta i standarda izvedenih radova.

Izvršni direktor EPCG Ivan Bulatović istakao je značaj ovih projekata za razvoj sjevera Crne Gore i ukupnu energetsku stabilnost države:

„Zadovoljni smo tempom radova, ali ambicija nam je da ih završimo i ranije od planiranog, gdje god postoji realna osnova za to, a da se ne ugrozi kvalitet radova. EPCG snažno ulaže u Pljevlja, jer vjerujemo u njihov potencijal i znamo da građani očekuju konkretne rezultate. Ovo je strateški važan trenutak za energetsku i ekološku budućnost ovog kraja, i upravo zato smo prisutni na terenu – da damo dodatni impuls svim učesnicima u procesu.“

Elektroprivreda Crne Gore nastaviće da u kontinuitetu prati i podržava realizaciju svih faza radova u Pljevljima, s ciljem stvaranja održivog, odgovornog i modernog energetskog sistema.

Zajednički kros učenika opštine Petnjica: Trijumf sportskog duha i zajedništva

0

Na stadionu u Gusarama održan je veliki zajednički kros za učenike svih škola s teritorije opštine Petnjica. Događaj je okupio brojne osnovce koji su pokazali izuzetnu fizičku spremnost, takmičarski duh i međusobno poštovanje u duhu fer pleja.

Pod stručnim vođstvom profesora fizičkog vaspitanja Dina Kadića, učenici su se nadmetali u više kategorija, a najbolji među njima nagrađeni su priznanjima za svoj trud i zalaganje. Takmičenje je proteklo u odličnoj atmosferi, uz bodrenje nastavnika, roditelja i vršnjaka.

Najbolje plasirani po kategorijama:

I razred – djevojčice:

  1. Agović Selma
  2. Hodžić Elda
  3. Skenderović Nejla

 

I razred – dječaci:

 

  1. Beriša Leonard
  2. Muhović Selmin
  3. Muhović Enis

 

II razred – djevojčice:

 

  1. Hodžić Šejla
  2. Agović Almina
  3. Čilović Amina

 

II razred – dječaci:

 

  1. Agović Ensar
  2. Pucar Aldin
  3. Taraniš Kevin

 

III razred – djevojčice:

 

  1. Škrijelj Dalida
  2. Muratović Elisa
  3. Ajdarpašić Melida

 

III razred – dječaci:

 

  1. Kožar Enis
  2. Ajdarpašić Anis
  3. Kožar Elan

 

IV razred – dječaci:

 

  1. Prentić Aldin

 

Organizatori su izrazili zadovoljstvo zbog velikog odziva učenika i uspješne realizacije događaja, koji je osim sportskih rezultata imao i važnu ulogu u jačanju zajedništva među školama.

Održano 11. Opštinsko takmičenje recitatora u Petnjici (FOTO)

0

U Centru za kulturu Petnica juče je održano 11. Opštinsko takmičenje recitatora koje je okupilo osnovce i srednjoškolce sa teritorije opštine Petnica. Učestvovale su sve osnovne škole iz opštine, kao i učenici Srednje mješovite škole Petnica. Takmičenje je proteklo u takmičarskom duhu, ali i uz veliku dozu drugarstva, podrške i kulturnog sadržaja.

Učesnici su bili podijeljeni u tri kategorije, a direktor JU Centra za kulturu Petnica, Sinan Tiganj, na kraju je svečano proglasio pobjednike:

Kategorija 1 (učenici od 1. do 5. razreda):

  • 1. mjesto: Džejla Adrović
  • 2. mjesto: Ema Ličina
  • 3. mjesto: Ajla Agović

Kategorija 2 (učenici od 6. do 9. razreda):

  • 1. mjesto: Mesih Agović
  • 2. mjesto: Emina Ramčilović
  • 3. mjesto: Neila Latić

Kategorija 3 (srednjoškolci):

  • 1. mjesto: Dalida Agović
  • 2. mjesto: Džejla Mehović
  • 3. mjesto: Elvan Hodžić

Dok je stručni žiri donosio odluku o najboljima, publika je imala priliku da uživa u pozorišnoj predstavi „Veče istine“, za koju je tekst i režiju potpisao poznati reditelj Dragan Koprivica. Predstava je naišla na odličan prijem kod publike, a snažan utisak ostavili su mladi glumci: Ibrahim Kujević, Rijalda Šahman, Muzafera Kujević, Ailin Camić, Amra Sutović, Dina Dedejić i Berin Kujević.

Ova kulturno-obrazovna manifestacija još jednom je pokazala koliko talenata raste u Petnici, kao i značaj njegovanja i povezivanja obrazovnih i umjetničkih sadržaja. Organizatori su najavili da će se slične aktivnosti nastaviti i u budućnosti, na radost učenika, roditelja i cijele lokalne zajednice.

ALMINA LIČINA

KONAČNO: SANACIJA KLIZIŠTA NA PUTU PETNJICA – BERANE

0
Prije nekoliko dana, započeli su radovi na rekonstrukciji 80 metara dijela puta Petnjica – Berane u MZ Polica, koji je oštećen tokom klizišta, pa se saobraćaj odvijao otežano uz naizmjenično propuštanje, jer je jedna traka oštećena i zatvorena za saobraćaj.
Radove izvodi firma Strabag, investitor je Uprava za saobraćaj Crne Gore, a plan je da radovi budu gotovi do juna ove godine na radost mnogih vozača uskoro će biti sanirano ovo klizište.

EPCG: Kroz projekte 3000+, 500+ i 5000+ potrošači ostvarili dobit od gotovo pet miliona

0

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) objavila je rezultate ostvarene kroz projekte 3000+/500+ i 5000+ a realizovane u periodu od 1. aprila 2024. do 31. marta 2025. godine, prema kojima je ukupna dobit potrošačima od 4.957.518,36 eura.

Kako su naveli u saopštenju, kroz ove projekte je, do sada, uključeno preko 7.000 korisnika, a za 6.288 korisnika su urađeni atesti odnosno već proizvode električnu energiju.

“Ukupna proizvodnja u navedenom periodu iznosila je 48.675.042 kWh. Ovi rezultati donijeli su ukupnu dobit potrošačima od 4.957.518,36 eura, što predstavlja prosječnu godišnju uštedu od 788,41 eura po potrošaču”, pojasnili su.

Pored toga, kako dodaju, 3.908 korisnika ostvarilo je pravo da im EPCG isplati iznos od 593.774,41 eura što, u prosjeku, predstavlja 151,94 eura po korisniku.

“Zahvaljujući razlici između tržišne cijene električne energije na berzi (116,17 eura/MWh) i garantovane cijene u Crnoj Gori (45 eura/MWh), EPCG je ostvarila dobit od 3.464.202,72 eura”, istakli su.

Prema njihovim riječima, ovi rezultati još jednom potvrđuju stratešku opredijeljenost EPCG da kroz inovativne projekte omogući građanima aktivno učešće u energetskoj tranziciji, unaprijedi održivost domaće proizvodnje i doprinese jačanju energetske stabilnosti Crne Gore.

“EPCG će i u narednom periodu nastaviti sa realizacijom projekata koji omogućavaju ostvarivanje višestrukih koristi kako za građane, tako i za EPCG, nacionalnu ekonomiju i životnu sredinu, čineći Crnu Goru liderom u oblasti održive energetike u regionu. Svi su pobjednici, građani, EPCG i budžet Crne Gore. EPCG radi”, zaključili su.

TAKMIČENJE RECITATORA U PETNJICI I PREDSTAVA “VEČE ISTINE”

0

Opština Petnjica i JU Centar za kulturu organizuju opštinsko takmičenje recitatora sjutra, u utorak 29. aprila u 17 časova.

Veče istine

Nakon programa, u pauzi dok žiri odluči ko je najbolji biće izvedena predstava “Veče istine” po tekstu i režiji Dragana Koprivice.

Ulaz je dva eura.

Aprilska idila u Bihoru (VIDEO)

0

Proljeće je u Bihoru. Livade su pune cvijeća, potoci žubore, a lagani vjetar nosi miris svježe zemlje.

Haris Šabotić podiže dron iznad brežuljaka, tražeći najbolje kadrove. Ispod njega se prostiru šarene livade, razasuta sela i vijugavi putevi. Potoci sjaje na proljećnom suncu, a priroda diše punim plućima.

Kroz objektiv drona, Haris bilježi tišinu i ljepotu ovog kraja, gdje se proljeće ne samo vidi, već i osjeća. Njegov video zapis donosi slike Bihora koje podsjećaju koliko je ovaj kraj u aprilu poseban – jednostavan, miran i stvaran.

ALMINA LIČINA

Autor video zapisa: Haris Šabotić

EKO PETNJICA: ČESMA NA STENICAMA “OKUPIRANA” PA ” OSLOBOĐENA” OD SMEĆA

0

“Hair česma” na Stenicama je do prije nekoliko dana bila “okuprirana” smećem, ali je sa malo volje i snage članova Eko grupe iz Petnjice “oslobođena”.

Česma u narodu poznata kao “”Jukova česma” često je na meti vandala koji za sobom ostavljaju otpad iako tik pored nje postoji velika kanta za smeće.

Jukova česma na Stenicama

“Vidite da pored česme postoji kanta za smeće koja je uvijk puna. Rijetko se prazni. Više puta je česma bila devastirana. Mi je uporno obnavljamo da bude narodu od koristi, da se napije putnik namjernik ili samo da je u prolazu”, rekao je jedan od članova Eko grupe Fehim Korać.

S.R.

POUZDANO NEPOUZDANO AMAR LIČINA I POETIKA PRECIZNE SUMNJE

0

Piše: Božidar PROROČIĆ, književnik i publicista

U savremenoj poeziji, Amara Ličinu prepoznajemo kao pjesnika osobene lirike, misaonih obrta, i čovjeka koji svjesno bira puteve tišine, izbjegavajući nametljivost i konvencionalnost. Njegova nova zbirka “Pouzdano merenje” – već samim naslovom izaziva misaonu nelagodu i paradoks šta to zapravo možemo pouzdano mjeriti u svijetu punom nesigurnosti, zaborava i subjektivnih tumačenja? Možda je, kao što Antić kaže, upravo poetska samoća ono jedino mjerljivo ona u kojoj se svaka misao bistri kao kap u tišini. Zbirka je triptihalno strukturisana: prva cjelina donosi tematsku razliličitost, druga dodatno filozofski zašiljuje ličnu i društvenu osjetljivost, dok treći ciklus, nazvan simbolično „Nešto treće“, otvara prostor za eksperiment, grotesku, metafizičko i refleksivno, pa čak i dramatično autoironično (npr. pjesma Ubistvo sa predumišljajem). Ova trostepenost zbirke pokazuje da Ličina promišljeno gradi konceptualno-poetski projekt on ne piše „pjesme za sebe“, već stvara „knjigu o svijetu“, đe se svako pitanje, stih i pauza pojavljuju s razlogom.

U pjesmi Pouzdano merenje, koja otvara zbirku, satovi, vrijeme i sajtžija postaju metafore nemoći da se svijet uhvati, ali i simboli univerzalne relativnosti – jer „radno vrijeme“ postoji samo „između dva mraka“. Poezija time izlazi iz mjernih sistema i prelazi u ontološki prostor:ona ne registruje, ona otkriva. Jedna od najjačih pjesama, Ljudi, donosi mini-portrete 77 pojedinaca iz pjesnikovog svijeta  to su portreti ispisani s toplinom, ironijom, razumijevanjem, ali i oštrinom. Ličina koristi mikrobiografiju kao poetski narativ, đe svaka osoba nosi teret epohe, zajednice, promašaja ili nepravde. Ovđe poezija funkcioniše kao katalog zaborava  pjesnik pamti sve one koje društvo ne pamti. I time čini suštinski čin daje glas onima koje inače niko ne bilježi. Zbirka obiluje simbolima tranzicije i gubitka, kao u pjesmama Čekaonica, Olakšanje, Priroda pesnika, Kako je propala ljubavna poezija. Kod Ličine, bolest, starenje, smrt i odsustvo transcendencije nisu patetični oni su dostojanstveni, tihi, čak ponekad i humoristični u svojoj apsurdnosti.

Filozofski diskurs posebno dolazi do izražaja u stihovima đe autor otvara ontološka pitanja identiteta, zavičaja i vremena. Pjesma Zvičaj izdvaja se kao egzistencijalna meditacija: „ Moj zavičaj dvadeset i prvi vek… / fali mu samo još osnivanje novih država / i omraženi vojskovođa“. Ličina u ovom ciklusu ne pjeva o „zavičajnim pejžažima“, već o epozi, on svoje pjesničko Ja zaranja u vremenitost i kontinuitet poraza. Upravo tu, on od „poetske samoće“ prelazi u „poetsku odgovornost“.

Zbirka Pouzdanao merenje je snažno ostvarenje misaono, jezički i poetski dosljedno. Ličina je uspio ono što rijetko kome uspije da izgradi vlastiti mikrokosmos i da nam ga približi kroz pjesničke optike koje su i filozofske, i društveno osjetljive, i jezički precizne.

ZAMKA

Znam ljude, vole da su deo

oduvek žele da budu nešto.

Oni znaju mnogo,

poznaju:

posledice onoga što sam rekao,

posledice onoga što nisam rekao.

Šta je trebalo da kažem.

Šta je trebalo da prećutim.

Savetuju,

bolje bi bilo priključiti se onima,

ostati sa ovima,

preuzeti stvar u svoje ruke,

nikako ne ulaziti.

Nije trebalo ići tamo,

jer je došao i onaj,

a ovamo je trebalo doći,

jer je došao i ovaj.

Onome treba dokazati

da mislimo suprotno od njega.

Ovome da mislimo isto kao on.

Prvog moramo otpustiti, jer se rukovao sa onim.

Drugog moramo zaposliti, javno je vređao onog.

Trećeg isto moramo otpustiti, prestao je da bude

veran ovom, a umesto njega treba zaposliti

četvrtog, pokazao se dobro u vernosti.

 

Od onog bi se, dakle, valjalo ograditi,

a ovom privolevati.

Jer:

Ljudi znaju šta je onaj radio kad ga niko ne vidi,

zato ga i mrze,

a znaju i šta je ovaj radio kad ga niko ne vidi,

zato ga i vole.

Ljudi imaju popis svih onih koji više nisu naši,

ali i svih ovih koji su u međuvremenu postali naši.

Znaju kome se šalju pozdravi,

a kome nešto drugo.

Znaju zašto onaj ide tamo

i zašto ovaj dolazi ovamo.

Ljudi će zapamtiti sve što se desilo

i saznati sve što se nije desilo.

Ljudi već znaju da ti čitaš ovu pesmu.

Saznaće kako si je shvatio,

postaviće je u kontekst.

E, čitaoče, tad si gotov.

VII

Palo mi je na pamet: treba zloupotrebiti poeziju

napisah junačke pesme o sebi;

ofromio sam jezik svoje nacije

smislio i ime za kraljevstvo kojim vladam.

Dao sam mu teritorije

za koje od detinjstva želim da budu moje.

Ali sam odustao kada shvatih;

ničiји grob ne stoji iza mene.

DŽELATOVA KNJIGA

Sakupljam knjige,

stare, polovne, nepročitane,

ali i one sa izbledelim slovima.

U njima stalno nalazim tuđe beleške.

Zabeležene misli, podvučene,

zaokružene stranice

dopisani uzvici

Tako je!

Reci joj!

Maestralno!

Dosadno!

Ubacivani papiri kao bukmarkeri

na njima računi iz knjižare, piljare, kockarnice.

Recepti za kolače, široki, nečitljivi,

kojima uvek nešto fali

i koji nikada nisu pravi.

Imena prelepih devojaka

i uz njih srce, jer čitalac

nije znao ništa drugo da nacrta

ili nije smeo.

Brojevi telefona, nekada i bez imena pored.

Zvao sam, uglavnom se niko ne javlja.

Iz dželatove oskudne kućne biblioteke

u ruke mi stiže

knjiga puna opisa njegove ćerke,

na koricama je i opis zeta.

Idealno se uklapam.

U savremenoj poeziji Amara Ličine, intelektualna oštrica i ironična distanca ne stoje nasuprot emociji  naprotiv, one joj otvaraju vrata, razotkrivajući višeslojan svijet u kojem subjekt nije ni junak ni žrtva, već pažljivi posmatrač upleten u vlastitu sumnju. Tri pjesme koje stoje kao dragocjene tačke njegove zbirke Pouzdano merenje„Zamka“, „VII“ i „Dželatova knjiga“ – zajedno čine svojevrsni poetski triptih o licemerju, identitetu i tragovima koje ostavljamo ili brišemo.

Zamkadijagnoza društvenog konformizma

Pjesma Zamka funkcioniše kao poetski esej o političkoj i etičkoj ambivalentnosti. Ličina u stihovima mapira svakodnevnu logiku relativizacije, đe su ideološki i moralni izbori uslovljeni pozicijama moći, trenutnim saveznicima i neprijateljima. Ljudi „znaju mnogo“, ali to znanje nije prosvetiteljsko, već cinično i funkcionalno. To su oni koji znaju „kom se šalju pozdravi, a kom nešto drugo“. Pjesma kritikuje sistem u kojem su lojalnost, mišljenje i istina “trgovačka” roba. Onome ko čita pjesmu poručuje se da je već uhvaćen čitanje postaje čin kompromitacije, a razumijevanje oblik uključenosti. U tom svijetu, kao i u Orvelovom distopijskom univerzumu, najveći zločin je slobodno mišljenje a pesma je njegov dokaz.

VII – autopoetika i ironijska mitologija

Pjesma VII iz ciklusa Nešto drugo nosi duhovit, ali slojevit autopoetički ton. „Palo mi je na pamet: treba zloupotrebiti poeziju“, piše Ličina, sugerišući da se poezijom ne mora služiti samo da bi se izrazila ljepota ili bol, već i da bi se izgradili vlastiti mitovi. Govorimo o pjesničkoj ironiji kao obliku istine pjesnik postaje osnivač nacije, zakonodavac jezika, vladar imaginarne teritorije  ali odustaje kada shvata da „ničiји grob ne stoji iza mene“. Ovđe se pjesnik suočava s granicom između fikcije i stvarnosti, između književne varke i odgovornosti. U suštini, pjesma je pitanje da li riječ može imati težinu ako nije utemeljena u istoriji, u tuđim žrtvama i tragovima?

Dželatova knjigatragovi, bilješke, odsustva

U Dželatovoj knjizi, Ličina se vraća svakodnevici, ali iz perspektive arheologa tuđih identiteta. Kroz opis marginalija i bilješki u knjigama, autor promišlja o onima koji su knjige čitali, koji su voljeli, pisali poruke, crtali srca, ostavljali brojeve telefona. Sve to pretvara se u lirsku arheologiju postojanja – pjesnik u praznim linijama traži biografije. Ključno je finale: knjiga iz biblioteke dželata, prepuna opisa ćerke i zeta. I pjesnik, koji to prepoznaje kao vlastitu poziciju, kaže „Idealno se uklapam“. Ironijska oštrica pjesme izmiče svakom romantičnom shvatanju čitanja ovđe se čitanje ne odvija između pjesnika i svijeta, već između svijeta i njegovih dželata. Poezija se pretvara u dokazni materijal, a pjesnik je nenamjerni svjedok.

Naslov zbirke Pouzdano merenje nosi u sebi duboku ironiju i filozofsku napetost može li se uopšte išta u životu izmjeriti „pouzdano“, naročito kada je riječ o ljudskom iskustvu, pamćenju, identitetu i smrti? Amara Ličina nudi upravo to  zbirku pokušaja da se precizno izrazi ono što izmiče svim mjernim jedinicama, pa i samom jeziku. Kao što nas u uvodnoj pjesmi navodi da promislimo nad radnjom časovničara koji nema sat, već samo narukvicu, tako nas u svakom stihu vodi kroz razlike između mjerljivog i stvarnog. Ono što zbirku čini izuzetnom jeste sposobnost pjesnika da iz svakodnevnog (čekaonica, knjige s marginama, zaboravljeni ljudi) formira ontološki dokument, jezičku analizu svijeta koja ne traži visine – već dno značenja. Ličina ne operiše uzvišenim simbolima, već ih ironizuje i preokreće: kraljevstvo koje gradi u pjesmi VII je samo fiktivni konstrukt, jer kako kaže: „Ali sam odustao kada shvatih: ničiji grob ne stoji iza mene“. Ovim stihom Ličina raskida s patetikom lažne autoritarnosti i mitologije, i priznaje da pjesnik ne vlada svijetom već samo vlastitim glasom.

Kroz zbirku se može iščitati i filozofska veza s mišlju Fridriha Ničea, koji je zapisao: „Ima ljudi koji žele da se sve mjeri, a ne znaju da je mjera ono što čini stvari nedostižnim.“ (Friedrich Nietzsche, Nachgelassene Fragmente, 1885-1886). Ova misao može poslužiti kao hermeneutički ključ za čitanje Pouzdanog merenja. Ličina se bavi upravo tim paradoksom mjeriti ono što se ne može izmjeriti. On koristi pjesmu ne da bi došao do odgovora, već da bi oblikovao pitanje kao formu, kao estetsko i egzistencijalno ispitivanje. U tom smislu, pjesnik postaje metrolog metafizičkog neko ko zna da su svi podaci podložni zaboravu, svi brojevi nečiji, a jedina preciznost ostaje u stihu. Ličina je ovim djelom načinio iskorak iz standardne lirike savremene poezije umjesto emocionalne ispovijesti, nudi analitičku mapu jezika, ali ne hladnu već duboko proživljenu. Umjesto identitetske zatvorenosti, nudi jezičku otvorenost. Umjesto kolektivnog pripadanja, nudi pojedinačno svjedočanstvo. U tome se ogleda njegova književna, lingvistička i filozofska originalnost. Pouzdano merenje time nije zbirka gotovih istina to je zbirka kalibrisanih sumnji. A upravo je sumnja, kako kaže Karl Jaspers, „izvor filozofije, a poezija njen najtanji instrument“ (Jaspers, Einführung in die Philosophie, 1950). Ličina taj instrument svira precizno, tiho i pouzdano nepouzdano. Amar Ličina je porijeklom Bihorac  a u toj riječi, u toj zemlji između riječi i čutanja, između nemaštine i dostojanstva, stoji cijeli jedan poetski kod. Bihor taj artefakt bošnjačke prošlosti prisutan je u onome što ostaje u glasu, u metafori, u jeziku koji zna da ćuti jednako dobro kao što zna da govori. U tom kršu i ponoru, đe se riječi ne lome uzalud, rađaju se oni koji imaju dar da stvarima daju novo mjerilo upravo takav je Ličina.