Crnoj Gori danas, više nego ikad, nije potrebna politika koja dijeli ljude na “naše” i “njihove”, već politika koja okuplja one koji hoće, znaju i mogu da rade za svoje sredine. Verifikacija i ukrupnjavanje Evropskog saveza predstavlja jasan politički signal da se prostor građanske, evropske i razvojne politike širi, ali i poziv svima koji Crnu Goru vide kao uređenu kuću, a svoje opštine kao mjesta dostojanstvenog života, saopštio je predsjednik Opštinskog odbora SDP Petnjica Eldar Adrović.
EVROPSKI SAVEZ KAO PUTOKAZ
Adrović poručuje da nema stabilne Crne Gore, niti stabilnog grada i opštine u njoj, bez jasnog pravca, ispravnog puta i politike koja vodi ka zadovoljstvu građana.
Prema njegovim riječima, verifikacija i ukrupnjavanje Evropskog saveza nije nastalo kao puka politička kombinatorika, već kao odgovor na ono što građani traže – više reda, više odgovornosti i više konkretnih rješenja za svakodnevni život.
“Verifikacija i ukrupnjavanje Evropskog saveza je jasan putokaz koji se rodio pri osluškivanju građana i potreba o uređenju naše kuće”, naveo je Adrović.
On ističe da Crna Gora mora dodatno popravljati svoj imidž, ali da taj posao ne može ostati samo na državnom nivou. Svakoj opštini, kako kaže, mora se vratiti dostojanstvo, razvojna šansa i osjećaj da ljudi ne žive na marginama sistema.
OPŠTINAMA VRATITI DOSTOJANSTVO
Adrović naglašava da je ubrzani razvoj lokalnih zajednica jedan od ključnih uslova da se sačuva ono najvrjednije što Crna Gora ima – ljudi.
“Crnoj Gori se mora još više popravljati imidž, a svakoj opštini vraćati dostojanstvo i ubrzani rast i razvoj kako bi sačuvali i dodatno oplemenili ovo naše vrijedno parče zemlje”, poručio je on.
Posebno upozorava da se razvoj ne smije posmatrati samo kroz puteve, zgrade i infrastrukturu, već i kroz opstanak stanovništva u manjim sredinama. Jer, kako navodi, može se jednog dana izgraditi i bolji ambijent za život, ali to neće imati punu vrijednost ako u tim sredinama ne bude dovoljno ljudi.
“Moramo sačuvati i umrežiti ljude, za dobrobit svake naše zajednice, jer možda nekad bude ljepši i bolji životni ambijent, ali bez dovoljno stanovnika kao glavnog resursa”, istakao je Adrović.
MANJE PARTIJSKIH KNJIŽICA, VIŠE LJUDI KOJI ZNAJU DA RADE
Predsjednik petnjičkog SDP-a smatra da je dosadašnji javni prostor previše često bio zarobljen politizacijom, partijskim interesima i podjelama. Zbog toga, kako kaže, Evropski savez vidi kao skretanje u pravcu šireg okupljanja ljudi koji mogu doprinijeti zajednici, bez obaveze da prethodno pripadaju određenoj partijskoj strukturi.
“Do sada su se djela i djelatnosti iz javnog prostora u velikoj mjeri politizovala, zato je ovo potvrda i skretanje u pravcu okupljanja kako bi se izdvojili najbolji koji mogu dati doprinos nekoj sferi svojim radom, bez prethodno potrebne partijske knjižice”, kazao je Adrović.
On dodaje da je ovo poziv svima koji Crnu Goru i svoju sredinu doživljavaju kao prostor odgovornosti, a ne kao teren za političko nadgornjavanje.
POTREBNI SMO JEDNI DRUGIMA
Adrović poručuje da Crna Gora nema luksuz da rasipa ljude, ideje i energiju. Nema nas, kaže, mnogo, ali baš zato postoji još veća obaveza da se okupe oni koji žele bolje društvo, stabilnije opštine i budućnost koja se ne gradi protiv nekoga, već zajedno.
“Ovo je jedan od najboljih poziva da svaki čovjek koji hoće, želi i misli dobro Crnoj Gori i svojoj sredini u kojoj živi, bude dio bolje budućnosti koju treba stvarati samo zajedničkim radom”, naveo je Adrović.
Na kraju je poručio da je jedinstvo oko dobrih programa i ideja najbolji put za Crnu Goru, ali i za svaku lokalnu zajednicu.
“Nema nas mnogo, a potrebni smo jedni drugima. Budimo jedinstveni uz najbolje programe i ideje svakog od nas”, zaključio je predsjednik OO SDP Petnjica Eldar Adrović.


