NAJNOVIJE OBJAVLJENO

“Flora iz drugih dimenzija” – izložba ruske umjetnice Evgenije Morozove u Petnjici

0

U okviru XII Bihorskog kulturnog ljeta, u JU Centar za kulturu Petnjica, danas je u 15 časova svečano otvorena izložba pod nazivom “Flora iz drugih dimenzija”, renomirane ruske umjetnice Evgenije Morozove.

Izložba donosi jedinstvenu viziju svijeta biljaka, prožetu imaginacijom i nadrealnim elementima, karakterističnim za Morozovin umjetnički izraz. Kroz vibrantne boje, neobične forme i slojevitu simboliku, umjetnica nas vodi na putovanje kroz imaginarne pejzaže, u kojima flora poprima oblike iz snova i unutrašnjih svjetova.

Evgenija Morozova, koja već godinama stvara na raskršću klasičnih slikarskih tehnika i savremene umetnosti, prvi put se predstavlja publici u Petnjici. Njena djela su do sada izlagana u brojnim galerijama širom Evrope i Rusije, a kritika ih opisuje kao spoj naučne radoznalosti, duhovnog preispitivanja i estetske sofisticiranosti.

Otvaranju izložbe prisustvovali su ljubitelji umjetnosti, gosti iz Crne Gore i inostranstva, kao i predstavnici lokalne zajednice, koji su još jednom potvrdili važnost Bihorskog kulturnog ljeta kao mjesta susreta različitih kultura, jezika i umjetničkih izraza.

Izložba “Flora iz drugih dimenzija” ostaje otvorena za posjetioce u narednim danima, a svi zainteresovani mogu je pogledati u prostorijama Centra za kulturu Petnjica.

MELIS ZVEROTIĆ

 

SJEDNICA SO PETNJICA 16. JULA

0

Predsjednik SO Petnjica Mehmed Adrović zakazao je devetnaestu redovnu sjednicu Skupštine Opštine Petnjica za 16.07.2025. godine (srijeda)  sa početkom u 13h.

Za sjednicu je predlažen sljedeći dnevni red:

  1. Prijedlog Odluke o određivanju Žirija za dodjelu Nagrade “4. avgust”
  2. Prijedlog Odluke o bratimljenju Opštine Petnjica sa Lingčeng okrugom, Dezhou grad, Šandong provincija Narodne Republike Kine
  3. Zaključak o prihvatanju Izvještaja o stanju javnog reda i mira na teritoriji opštine Petnjica za 2024. godinu
  4. Zaključak o prihvatanju Informacije o stanju i problemima u oblasti primarne zdravstvene zaštite na području opštine Petnjica u 2024. godini
  5. Zaključak o prihvatanju Informacije o stanju elektrosnabdijevanja na teritoriji opštine Petnjica za 2024. godinu
  6. Zaključak o prihvatanju Izvještaja o radu JU Centar za kulturu Petnjica za 2024. godinu
  7. Zaključak o prihvatanju Plana i Programa rada JU Centar za kulturu Petnjica za 2025. godinu
  8. Zaključak o prihvatanju Godišnjeg programa obavljanja komunalnih djelatnosti za 2025. godinu
  9. Zaključak o prihvatanju Izvještaja o radu predsjednika Opštine Petnjica i organa lokalne uprave i službi za 2024. godinu
  10. Prijedlog Odluke o uvajanju završnog računa Budžeta Opštine Petnjica za 2024. godinu

 Radio Petnjica će sjednicu prenositi uživo Na svom You Tube kanalu

Tradicionalni vašar povodom 13. jula– Dana Državnosti.  

0
U organizaciji Turističke organizacije Petnjica, NVO ,,Centar za seoski razvoj”, JU Centar za kulturu Petnjice, a uz podršku donatora: ZK Bihor i Bošnjačkog donatorskog fonda, povodom Dana Državnosti organizuje se tradicionalni vašar na platou Divan Bašče u nedelju 13.07.2025. Godine sa početkom od 20h.
Goste će zabavljati: Adis Murić i Tijana Kuzman.
Takođe će se u ponudi naći i štandovi poljoprivrednih proizvođača sa područja naše opštine.

8372 RAZLOGA DA PAMTIMO I NE HALALIMO

0

Piše: Božidar PROROČIĆ, književnik i publicista

Teško mi je. Bolan je 11. jul. Svake godine sve više. Bolan je zbog sjećanja koja ne blijede, zbog rana koje ne zacjeljuju, zbog ćutanja koja odjekuje kroz savjest čovječanstva

Stanem.

Razmislim.

Zapitam se đje je istina, trideset godina kasnije?

Jedina istina je 8372 mezara u Potočarima.

To je ono što ostaje. Sve ostalo je poraz poraz Evrope, poraz svijeta, poraz politike, poraz čovjeka. U tim nijemim redovima bijelog kamena ispisana imena. Iako nijema, ta mezarja govore jače od svih govora. Govore o paklu koji je sprovodila ljudska ruka, dok je svijet gledao, ćutao i klimao glavom. Kada su trupe zločinačkog bosansko-srpskog generala Ratka Mladića zakoračile u tadašnju zaštićenu zonu UN-a, u Srebrenicu, ušle  u prostor zločina  ali i u vječnost sramote. Počinio se Genocid. Pred očima svijeta. Nad civilima. Nad narodom. Nad ljudskošću.

Ostale su slike koje bole. Hiljade izbjeglica na zemlji UN baze u Potočarima, odvajanja žena, đece i muškaraca, slika prokletog holandskog komandanta koji nazdravlja krvniku, dok hiljade idu u smrt.

Trideset godina kasnije… mrtve ne možemo vratiti. Još manje dostojanstvo koje im je oduzeto zajedno sa imenom, vjerom i pravom da budu. Ubijani su jer su bili Bošnjaci i muslimani, jer su vjerovali kako su vjerovali i postojali onako kako su jedino znali mirno, dostojanstveno, svoji na svome sa grumenom hljeba natopljenog sopstvenom krvlju.

Kao čovjek, kao pisac, kao intelektualac, kao borac za prava manjebrojnih naroda ovih dana sam u mislima, u miru i dovama sa porodicama stradalih. Jer ni danas nema istinskog pokajanja. Nema istinskog priznanja, ni oprosta. I nema  i ne smije biti  zaborava.

NE MOGU HALALITI. NE SMIJEM ZABORAVITI

Zaboraviti bi značilo priznati poraz nade. Halaliti bi bilo izdati istinu. Osjećam se poraženo. Zato što Zapadni Balkan ništa nije naučio. Zato što se i danas veličaju ratni zločinci, što se i danas negira genocid  u Bosni, u regionu, pa i u mojoj Crnoj Gori. U Crnoj Gori u kojoj ponovo jača četničko-okupatorska ideologija, vojvode Mnadića koju danas prenose zli sinovi poraženih očeva, i đedova u kojoj militantna SPC blagosiljaju ideološke marševe, kao nekada one koji su išli da pale i ubijaju  Srebrenicu i vjeru, dostojanstvo, čovjeka.

Danas, trideset godina kasnije, Milorad Dodik otvoreno slavi zločince. Aleksandar Vučić govori o miru, a ne izgovara riječ „genocid“. Andrija Mandić, ideološki nasljednik ratne retorike, poziva na pomirenje bez istine. Njihove riječi su obavijene dvoličnošću. Njihova djela zločinački potpaljuju iste one plamenove koji su nekada gutali bošnjake, domove, džamije, snove i đecu. To više nisu političke razlike. To je kontinuirani pokušaj da se Srebrenica ubije po drugi put ćutanjem, relativizacijom, negiranjem. Jer oni koji negiraju zločin sanjaju o njegovom ponavljanju.

I sve to se dešava uz ćutanje međunarodne zajednice. Uz nove političke trgovine. Uz ravnodušnost onih koji su jednom već zakazali.

Ipak, vjerujem u onu drugu Crnu Goru građansku, multietničku, čojsku i postojanu. Crnu Goru koja zna kome pripada i koja nikada neće okrenuti leđa svojoj bošnjačkoj braći i prijateljima.

U toj Crnoj Gori i ja stojim  ne sa rukom podignutom, već sa glavom pognutom. Ne sa parolom, već sa dovom. Ne sa politikom, već sa istinom. Jer sjutra za mene ne postoji ništa osim sjećanja. Sjećanja na bol, na stradanje, na poniženje i na patnju. Sjećanja koje nosim kao krst i kao polumjesec kao amanet, kao obavezu.

Zato, draga braćo i prijatelji Bošnjaci, pred Uzvišenim Gospodarom svih svjetova, kažem vam iz duše, a ne iz obaveze: Teško mi je. I biće mi teško dokle god svijet ne nauči da ono što se desilo ne smije više nikada da se ponovi. Nikome. Niđe.

 

BIHORAC RUŠI SVE PRED SOBOM: POGLEDAJTE BORBU ARMINA KORAĆA U NJEMAČKOJ

0
Armin Korać je prije tri dana u njemačkom gradu Iserlonu nastavio sa pobjedama u svojoj bokserskoj karijeri savladavši teškog protivnika Najima Rezaha iz Afganistana u kategoriji do 73 KG.
Armin Korać u boksu brani boje Njemačke ali je na prvom mjestu Bihorac i svoje bihorsko porijeklo uvijek sa ponosom ističe.
Pogledajte njegovu borbu:

GRAĐANI UŽEG JEZGRA PETNJICE: DA LI JE VLAST ZADOVOLJNA UREĐENJEM CENTRA

0

Mještani užeg centra Petnjice, u svom saopštenju, pitaju lokalnu upravu, da li zadovoljna trenutnim stanjem uređenja centra Petnjice?

  • Centar jedne opštine bi trebao biti ogledalo njenog razvoja, kulture i funkcionalnosti. Nažalost, u slučaju naše Petnjice, svakodnevno svjedočimo suprotnom. Nedostatak zdravstveno ispravne i kvalitetne vode, neuređena i zastarjela kanalizaciona mreža, nedostatak organizovanog parking prostora, kao i gotovo potpuni izostanak saobraćajne signalizacije (osim nekoliko znakova “STOP”) — sve su to problemi koji opterećuju svakodnevni život građana.
  • Pješačke zone i prelazi ne postoje, a bezbjednost pješaka, posebno djece i starijih, ozbiljno je ugrožena. Iako su sredstva za izgradnju parka za rekreaciju bila opredijeljena od strane Vlade Crne Gore, taj prostor i dalje zjapi neuređen, bez jasne naznake kada i kako će biti iskorišćen.

Dodatno, građani izražavaju zabrinutost zbog očigledne uzurpacije javnih površina:

“Na mjestu gdje je urbanističkim planom bio predviđen parking, sada se podižu terase za ugostiteljske objekte. Prostor ispred hotela je uzurpiran i neuredan, a sam objekat hotela — koji bi mogao služiti u turističke, poslovne ili društvene svrhe — ostavljen je da propada bez ikakve namjene ili plana za korišćenje”, stoji u reagovanju građana.

Ono što posebno boli građane, kažu oni, je odsustvo odgovornosti i direktne komunikacije sa njima.

“Zašto predsjednik Opštine Petnjica nije prisutan na terenu, među građanima, da obiđe radove i lično se uvjeri u trenutno stanje centra? Zašto nema javnih izjava, odgovora niti jasnog plana kako da se ova situacija popravi”, pitaju građani centra Petnjice.

Dodaju da pitanja ne postavljaju iz ličnih ili političkih interesa, već iz iskrene želje da centar naše opštine bude funkcionalan, uređen i ponos svih građana. Petnjica to zaslužuje.

 

PETNJICA: PRONAĐEN JOŠ JEDAN TELEFON, VLASNIK DA SE JAVI NA OBJAVLJENI BROJ

0

Savjesni građani opštine Petnjica pronašli su danas u popodnevnim satima mobilni telefon marke iPhone 11 na području Gusara.

Uređaj se trenutno nalazi kod poštenog pronalazača, Sanana Adrovića, koji je spreman da ga vrati vlasniku.

Vlasnik telefona može stupiti u kontakt sa gospodinom Adrovićem putem broja telefona 069 325 209 kako bi preuzeo svoj uređaj.

Ovaj gest predstavlja još jedan lijep primjer solidarnosti i odgovornosti među građanima Petnjice.

Pomor ribe u Lješnici istražuje tužilaštvo

0

Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Beranama formiralo je predmet protiv nepoznatih počinilaca koji su prouzrokovali pomor ribe u rijeci Lješnici na teritoriji opštine Berane i naložilo da se obave izviđajne radnje.

“Predmet je formiran nakon što je krivičnu prijavu podnio Sportski ribolovni klub “Lim” iz ovog grada”, rečeno je Portalu RTCG.

Pomor ribe u Lješnici prema mišljenju ribolovaca dogodio se vjerovatno prije tri dana, što se može zaključiti po tome u kakvom stanju su uginule ribe nađene.

“Bijele škrge, ukočene ribe i niz drugih pokazatelja govore u prilog tome da se ovaj ekološki incident nije dogodio juče, već makar dva dana prije toga”, kazali su našem portalu u SRK “Lim”.

Prema njihovim riječima pomor se najvjerovatnije dogodio tri kilometra nizvodno od ulivanja jednog potoka iz beranskog sela Polica u rijeku Lješnicu.

“Iznad mjesta gdje se ovaj potok uliva u Lješnicu nije bilo uginule ribe, a tri kilometra nizvodno pronađena je značajna količina ne samo ribe, već i drugih uginulih vodozemaca”, pričaju sportski ribolovci.

U rijeci Lješnici, desnoj pritoci Lima, došlo je do ekološkog incidenta koji je izazvao pomor ribe. Po prijavi savjesnih ribolovaca, članovi SRK “Lim” iz Berana i uz prisustvo inspektora za vode, izašli su na lice mjesta i zatekli dosta uginule ribe.

Uzvodnim pregledom rijeke zaključeno je da je zagađenje poteklo iz potoka Jaštak, koji se nalazi nekoliko kilometara uzvodno od ušća Lješnice u Lim. Među uginulom ribom ima pastrmke, mladice, lipljana, mrene, mnogo sitne ribe, kao i peševa i rakova.

Slučaj je prijavljen policiji i tužilaštvu, budući da se radi o ozbiljnom ugrožavanju životne sredine, sa mogućim štetnim posljedicama po zdravlje ljudi. Zbog ovog incidenta, inspektor resornog ministarstva obavijestio je nadležne inspekcije i naložio uklanjanje uginule ribe.

“Mi u ovom trenutku ne možemo znati koliko ribe je uginulo, jer je sasvim sigurno veliki broj primjeraka voda odnijela u Lim. Rijeka Lješnica je u ovom trenutku niskog vodostaja, ali definitivno pomor nije zanemarljiv i potrebno je da se detaljno istraži ko je i šta uzročnik”, kazali su iz SRK “Lim” iz Berana.

Ovaj, kao i nedavni ekološki incident na rijeci Ćehotini, bio je povod da se saopštenjem oglasi Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Direktorat za ribarstvo, koje izražava veliku zabrinutost i poziva sve relevantne inspekcije na pojačanu kontrolu zaštite prirode i životne sredine i kao i zdravlja ljudi.

Oni su napomenuli da je Ministarstvu poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede 5. jula prijavljen slučaj zagađenja rijeke Lješnice, pritoke Lima, otrovnom materijom koja je izazvala pomor riba i drugih organizama tri kilometra nizvodno.

Iz Ministartva kažu da, za sada, nije utrđeno ko je izazvao ovaj ekološki incident.

“Nadzorom inspektora ovog ministarstva koji vrši nadzor i kontrolu nad sprovođenjem odredaba Zakona o slatkovodnom ribarstvu i akvakulturi konstatovana je šteta na ribljem fondu i značajno uginuće salmonidnih vrsta i drugih organizama”, piše u saopštenju.

Ističu da će uzorci uginulih riba biti poslati na dalje ispitivanje i utvrđivanje činjenica.

“Direktorat za ribarstvo posebno upozorava na neophodnost pojačanih inspekcijskih kontrola za inspekcije iz oblasti zaštite životne sredine i zaštite zdravlja ljudi usljed veoma učestalih akcidentnih situacija na crnogorskim rijekama. Ministarstvo upozorava da se ovakve stvari više ne smiju dešavati i poziva sve nadležne instucije da kod konkretnih nemilih događaja na crnogorskim rijekama utvrde i adekvatno sankcionišu počinioce ovakvih zločina protiv životne sredine”, navodi se u saopštenju Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Rijeka Lješnica izvire na terotoriji opštine Petnjica, a protiče kroz teritoriju opština Berane i Bijelo Polje. U rijeku Lim se uliva upravo u mjestu Bioča, graničnom području između Berana i Bijelog Polja.

PETNJICA: ASFALTIRANJE PUTEVA U MZ CENTAR I MZ LAGATORE /VIDEO/

0
Opština Petnjica nastavila unapređenje putne infrastrukture u Trpezima, Jasikovici i MZ Lagatore.
U proteklih nekoliko dana u MZ Centar, zaseok Jasikovca asfaltiran je put u dužini od 460 metara, kao i u MZ Lagatore, zaseok Ramčilovići u dužini od 200m.
Smajo Muratović je iskazao zahvalnost lokalnoj samoupravi koja je prema njegovim riječima u više navrata izlazila u susret i uz čiju pomoć danas će imati asfaltirani prilaz prema svojim kućama.
,,U MZ Lagatore asfaltiran je putni pravac koji povezuje preko 20 kuća Ramčilovića. Ovo će mnogo značiti za mještane i poljoprivrede, posebno za mene kao jednog mladog poljoprivrednika, koji je ostao na selo, da stvara, radi i živi isključivo od svog rada” saopštio je Mersudin Ramčilović.
VIDEO NA LINKU: 

,,U proteklih dana u MZ Trpezi uradili asfalt preko ukupne dužine preko 1.000m na nekoliko putnih pravaca.

Nakon Trpezi asfaltirali smo jedan od najduži puteva u ovoj godini u dužini od 460 metara u zaseoku Jasikovica Centar i blizu 200m smo odradilo na kraće dionice takođe u ovoj MZ.

Takođe asfaltirano je 300m puta u zaseoku Ramčilovići MZ Lagatore i nastavljamo ovih dana u MZ Godočelje, MZ Tucanje, MZ Vrševo.
Veoma smo zadovoljni što građani ovih dana svjedoče da lokalna uprava se trudi da sopstvenim sredstvima koje smo budžetom planirali u visini od blizu 360.000eura rješavamo urgentna pitanja kada je u pitanju saobraćajna infrastruktura nastavljamo dalje. Poručujemo građanima da budu strpljivi i da ćemo u kontitnutite rješavati pristigle zahtjeve” saopštio je predsjednik Opštine Samir Agović

REAGOVANJE Mreže nevladinih organizacija iz Petnjice povodom pomora ribe u rijeci Lješnici

0

Mreža nevladinih organizacija iz Petnjice izražava duboku zabrinutost i ogorčenje zbog nedavnog pomora pastrmki i druge riječne faune u rijeci Lješnici, koja protiče kroz jedan dio teritorije naše opštine. Ovaj ozbiljan ekološki incident ostavlja dugoročne posljedice po prirodni balans i biodiverzitet ovog kraja.

S obzirom na informacije iz saopštenja koje je već objavljeno, a koje ukazuju na mogućnost da je uzrok zagađenja ispuštanje štetnih hemikalija iz pravca fabrike POLIEX, koja se nalazi na Polici, pridružujemo se pozivu da nadležne institucije hitno reaguju, sprovedu temeljnu istragu i obavijeste javnost o rezultatima.

Kako ističe Sabaheta Novalić, eko ambasadorka za Petnjicu i predsjednica Mreže nevladinih organizacija, “Rijeka Lješnica nije samo prirodni resurs već dio identiteta i svakodnevice našeg stanovništva. Njeno zagađenje je napad na zajednicu, na našu budućnost i zdravlje ljudi i prirode.”

Zagađenje ovakvog obima zahtijeva hitnu reakciju: uzimanje uzoraka, laboratorijsku analizu, utvrđivanje odgovornosti i preduzimanje zakonskih mjera prema počiniocima. Ne možemo i ne smijemo ostati nijemi posmatrači devastacije naše prirode.

Mreža nevladinih organizacija iz Petnjice će aktivno pratiti dalji tok slučaja i nastaviti da se zalaže za zaštitu prirode, kroz javne apele, saradnju s institucijama i podizanje svijesti među građanima.