Političke tenzije u Petnjici, pokušaj smjene predsjednika Skupštine opštine, ali i mnogo važnije pitanje — ima li Bihor snage da zaustavi odlazak mladih i otvori novu razvojnu perspektivu — bile su teme razgovora za Radio Petnjica sa predsjednikom Skupštine opštine Petnjica Mehmedom Adrovićem.
Adrović kaže da je inicijativa za njegovo razrješenje bila politički neozbiljna i unaprijed osuđena na neuspjeh, ali i da Petnjica ne smije ostati zarobljena u političkim tenzijama. Kao ključne razvojne šanse vidi otvaranje graničnog prelaza prema Srbiji, izgradnju regionalnog puta, nova radna mjesta, bolje korišćenje turističkih potencijala i snažniju vezu sa dijasporom.
Intervju je realizovan u okviru projekta portala Radio Petnjica.
INICIJATIVA JE BILA OSUĐENA NA NEUSPJEH
RADIO PETNJICA: Nedavno je pred odbornicima bila inicijativa za Vaše razrješenje sa funkcije predsjednika Skupštine opštine Petnjica. Kako Vi tumačite činjenicu da inicijativa nije dobila većinu i da ste ostali na čelu lokalnog parlamenta?
ADROVIĆ: Legitimno je pravo opozicije da inicijativama pokušava da dođe do političkog cilja. U slučaju podnošenja ove inicijative od dijela opozicije pokazalo se da je dio opozicije neozbiljnim pristupom i politički nezrelo pokušao da dođe na vlast na ovaj način.
Inicijativa je podnešena sa falsifikovanim potpisima i ističem da na prethodnim izborima nijesu mogli da osvoje vlast, pa se onda služe ovakvim inicijativama za koje ste ishod vidjeli, a čiji je ishod unaprijed predviđen i osuđen na neuspjeh.
O ozbiljnosti inicijative govori činjenica da je od 12 potpisnika na plenumu inicijativu podržalo samo osam.
RADIO PETNJICA: Opozicija tvrdi da je glasanje pokazalo određene pukotine u lokalnoj političkoj sceni, ali i da administracija nije dozvolila telefonsko glasanje za odbornike koji su najavili odsustvo. Kako odgovarate na te tvrdnje?
ADROVIĆ: Što se tiče navoda o telefonskom glasanju, taj postupak je jasno predviđen odredbama člana 61a Poslovnika o radu Skupštine opštine Petnjica i kao takvi nijesu ispunjavali uslove.
Zaista se ne radi o opravdanim uslovima, jer imamo situaciju u kojoj neko ko živi i radi u jednoj državi Evropske unije podnosi zahtjev za glasanje koji je po svim aspektima suprotan odredbama Poslovnika o radu Skupštine opštine.
RADIO PETNJICA: Da li nakon svega očekujete stabilniji rad Skupštine opštine ili mislite da će političke tenzije u Petnjici biti nastavljene i u narednom periodu?
ADROVIĆ: Rad Skupštine je uvijek bio stabilan i uz veliku dozu poštovanja zakona, Statuta Opštine i Poslovnika o radu Skkupštine opštine. Političke tenzije su sastavni dio političke utakmice.
POLITIKA NE SMIJE ZAUSTAVITI ODLUKE VAŽNE ZA GRAĐANE
RADIO PETNJICA: Koliko aktuelna politička atmosfera u Petnjici utiče na donošenje odluka koje su važne za građane, posebno kada je riječ o razvojnim projektima, budžetu, infrastrukturi i svakodnevnim problemima stanovnika?
ADROVIĆ: Što se tiče Skupštine kao predstavničkog i zakonodavnog organa lokalne uprave, politička atmosfera ne može puno uticati na odbornike DPS-a.
RADIO PETNJICA: Da li smatrate da odbornici, bez obzira na partijsku pripadnost, mogu pronaći minimum zajedničkog interesa oko pitanja koja nijesu partijska, već životna — putevi, voda, radna mjesta, mladi i iseljavanje?
ADROVIĆ: Kao što sam naveo u prethodnom pitanju — odbornici DPS-a da.
ISELJAVANJE NIJE SAMO PETNJIČKI, VEĆ REGIONALNI PROBLEM
RADIO PETNJICA: Petnjica je jedna od opština koje se decenijama suočavaju sa izraženim iseljavanjem. Šta je, po Vašem mišljenju, glavni razlog zbog kojeg mladi ljudi i porodice napuštaju Bihor?
ADROVIĆ: Iseljavanje nije problem samo Petnjice, to je regionalni problem. Iz Petnjice su migracije započete još iz vremena kada je Petnjici oduzet status opštine 1957. godine i nastavljene su devedesetih godina.
Trend iseljavanja je ogroman izazov kako za Petnjicu, tako i za okolne opštine. Razlozi za iseljavanje iz Petnjice su brojni i trebalo bi nam puno više vremena da ih sve nabrojimo.
U posljednje vrijeme imali smo nekoliko mladih visokoobrazovanih ljudi koji su napustili poslove u administraciji, tako da ne možemo govoriti samo o jednom razlogu iseljavanja mladih ljudi iz Bihora.
RADIO PETNJICA: Kada se govori o zaustavljanju iseljavanja, najčešće se pominju radna mjesta. Koliko lokalna samouprava realno može učiniti da se otvore nova radna mjesta, a koliko taj problem zavisi od države, investitora i šire ekonomske politike?
ADROVIĆ: Realno, lokalna uprava u svojim aktima ima određene podsticaje za zapošljavanje ljudi sa ovog područja, kao i za pospješivanje nataliteta i stvaranje uslova za ostanak u Petnjici.
GRANIČNI PRELAZ I PUT PREMA SRBIJI KAO RAZVOJNA ŠANSA
RADIO PETNJICA: Da li Petnjica ima razvojne potencijale koji nijesu dovoljno iskorišćeni — u poljoprivredi, turizmu, preradi hrane, malom biznisu ili saradnji sa dijasporom? Gdje vidite najveću šansu?
ADROVIĆ: Da, i to veliko da. Petnjica ima velike razvojne potencijale i upravo smo, vođeni tim razvojnim potencijalima i potrebom za razvijanjem istih, prvi pokrenuli priču o otvaranju graničnog prelaza sa Srbijom i pripremili potrebnu projektnu dokumentaciju za izgradnju puta Petnjica — granica sa Srbijom.
Taj projekat bi od Petnjice stvorio svojevrsno čvorište puteva, novu tranzitnu destinaciju i destinaciju u kojoj se otvaraju brojna radna mjesta.
RADIO PETNJICA: Često se kaže da je dijaspora najveći kapital Petnjice. Da li je taj potencijal dovoljno institucionalno iskorišćen ili se veza sa dijasporom uglavnom svodi na emociju, pojedinačnu pomoć i sezonski dolazak ljudi tokom ljeta?
ADROVIĆ: Ljudi u dijaspori su naš kapital i smatram da u dijaspori imamo veliki broj ljudi koji svojim znanjem, iskustvom i kvalitetom mogu u mnogome doprinijeti boljitku Petnjice i Crne Gore.
Takođe smatram da su dovoljno svjesni da procijene sadašnji povoljan momenat za Crnu Goru u kontekstu pristupanja Evropskoj uniji kao signal da je u Petnjici moguće baviti se biznisom kao i u bilo kojem gradu u EU i da se ulaganje u zavičaj višestruko isplati.
RADIO PETNJICA: Šta bi, konkretno, trebalo uraditi da se mladi ljudi iz Petnjice ohrabre da ostanu ili da se nakon školovanja vrate? Da li je to posao, stanovanje, podrška biznisu, bolja infrastruktura ili nešto drugo?
ADROVIĆ: Odgovor na ovo Vaše pitanje je kombinacija svih faktora koje ste naveli. Imamo dobru kombinaciju svih nabrojanih faktora, ali uvijek može bolje.
Ohrabrujem mlade ljude da se vraćaju u Petnjicu, jer samo zajedno, uz znanje, entuzijazam i ostale kvalitete koje mladi imaju, možemo Petnjicu pokrenuti i od nje stvoriti atraktivno mjesto za život mladih.
DRŽAVNI PROGRAMI SE NE VIDE DOVOLJNO U PETNJICI
RADIO PETNJICA: Koliko su postojeći državni programi podrške sjeveru i manje razvijenim opštinama zaista vidljivi u Petnjici? Da li građani osjećaju konkretne efekte tih politika?
ADROVIĆ: U posljednje vrijeme se državni programi podrške baš i ne vide, jer se dobar dio programa ne tiče konkretnih i jasnih djela. Više su ti programi okrenuti ka opštim ciljevima, a ne specifičnim koji se tiču konkretnih korisnika.
RADIO PETNJICA: U javnosti se često govori o potrebi bolje putne povezanosti Petnjice sa Beranama, Bijelim Poljem, Rožajama i ostatkom države. Koliko je saobraćajna izolovanost prepreka razvoju opštine?
ADROVIĆ: Saobraćajna izolovanost je jedna od najvećih prepreka razvoju Petnjice. Svjedoci ste da smo dugo vremena bili pod opštinom Berane i da nismo mogli razvijati saobraćajnu infrastrukturu.
Nadam se da ćemo otvaranjem graničnog prelaza sa Srbijom i izgradnjom regionalnog puta ka Srbiji Petnjicu vratiti na mapu saobraćajno povezanih opština i poboljšati kvalitet života građanima Petnjice.
PETNJICI TREBAJU PUTEVI, POGONI I TURIZAM
RADIO PETNJICA: Da li lokalni parlament planira ili može inicirati posebne mjere, zaključke ili preporuke koje bi se odnosile na borbu protiv iseljavanja i stvaranje uslova za otvaranje radnih mjesta?
ADROVIĆ: Lokalni parlament je u prethodnom periodu donosio niz odluka koje se tiču upravo poboljšanja uslova za privrednike koji planiraju svoje privredne aktivnosti u Petnjici. Takođe smo inicirali i otvaranje graničnog prelaza sa Srbijom.
RADIO PETNJICA: Ako biste morali izdvojiti tri konkretna poteza koja bi u narednih nekoliko godina mogla promijeniti perspektivu Petnjice, šta bi to bilo?
ADROVIĆ: Otvaranje graničnog prelaza, otvaranje još nekoliko pogona po uzoru na pogon koji se gradi u Tucanjama i intenziviranje korišćenja turističkih potencijala Petnjice.
RADIO PETNJICA: Na kraju, šta biste poručili ljudima iz Petnjice koji danas žive u inostranstvu, ali i mladima koji razmišljaju da odu? Ima li Petnjica realnu šansu da postane mjesto u kojem se ne živi samo od nostalgije, već i od rada i budućnosti?
ADROVIĆ: Petnjica ima potencijala. Iako smo na početku, smatram da svi zajedno možemo od Petnjice napraviti mjesto za život po mjeri svih nas.
SAMIR RASTODER
This story was produced with the financial support of the European Union under the SMS Facility – Small Media Support in Western Balkans project, implemented by Center for Democratic Transition (CDT). The content is the sole responsibility of the author, and does not necessarily reflect the views, opinions, or values of the European Union or Center for Democratic Transition (CDT).














