NAJNOVIJE OBJAVLJENO

FERIDU SKENDEROVIĆU USPJEŠNO TRANSPLATIRAN BUBREG: OVO NIJE SAMO MEDICINSKI PODVIG VEĆ I PODSJETNIK NA SNAGU ZAJEDNIŠTVA

0

Hazbija Skenderović je u tekstu zahvalnice obavijestio javnost da je uspješno transplatiran bubreg njegovom sinu Feridu Skenderoviću.

“Ovaj izvanredan medicinski zahvat, koji je omogućio našem sinu novu priliku za zdraviji i sretniji život, ne bi bio moguć bez velikodušnosti i hrabrosti njegovog brata Senihadina Skenderovića, koji je neustrašivo donirao svoj bubreg”, rekao je Hazbija.

On je posebno apostrofirao činjenicu da u ovom izazovnom putovanju nijesu bili sami.

“Želimo iskazati duboku zahvalnost svim pojedincima koji su nam pružili podršku i pomoć u ovom procesu, kao i ostalima kojima dugujemo posebnu zahvalnost.
Bratstvo Skenderovića, ujedinjeno u ljubavi i solidarnosti, bilo je naša nepresušna podrška, pružajući nam snagu i hrabrost u najtežim trenucima.

Zahvaljujemo se i Zavičajnom Klubu Bihor, čije je nesebično djelovanje dodatno osnažilo našu porodicu. Stanovnici Rožaja i glavnog grada Podgorice iskazali su neizmjernu podršku, svojim gestovima dobrote i solidarnosti, što je duboko dirnulo naša srca. Takođe zahvalnost fondaciji “Rafet Husović” kao i Savjetu Muslimana Crne Gore.
Moram istaći posebnu zahvalnost “KK BDUĆNOST VOLI” koji je donirao cijo prihod sa prvenstvene utakmice ABA lige Budućnost – Borac Čačak.
Ova transplatacija nije samo medicinski trijumf, već i podsjetnik na snagu zajedništva i ljubavi koja nas okružuje. U ovom trenutku radosti i zahvalnosti, osjećamo se blagoslovljeno što imamo takvu podršku oko sebe.

Hvala vam svima na vašoj ljubavi, podršci i molitvama. Vaša dobrotom obasjava naš put prema novom početku, punom nadanja i optimizma”, poručio je Hazbija Skenderović.

.

PETNJICA: Započeli radovi na izgradnji “Kuće meda” u Godočelju

0

U proteklih nekoliko dana, započeli su građevinski radovi, odnosno postavljeni su temelji za buduću Kuću meda u Petnjici. Ovaj projekat je veoma značajan za sve ljude koji se bave pčelarstvom, a njih nije mali broj u našoj opštini.

Prvobitna lokacija, koja je bila donacija od gospodina Halilovića, usljed pojave klizišta nije bila adekvatna. Tako da je MZ Godocelje pronašla drugo rješenje, pa je taj problem riješen relativno brzo i radovi na izgradnji kuće meda su otpočeli.

Samu dinamiku radova obišao je i predsjednik opštine Samir Agović sa svojim saradnicima. Koji je kazao da Opština prepoznala važnost ovog projekta.

,,Vjerujem da će ovaj projekat biti brzo završen, da ćemo imati pristojne uslove za ljude koji se bave proizvodnjom meda i da neće samo biti proizvodnja meda u ovom objektu, već će se i ostali proizvodi od mene ovdje moći proizvoditi i naravno imati prostor za edukaciju što je danas veoma značajno za moderno pčelarstvo. Tereni kod nas su idealni za bavljenjem pčelarstvom, podvlačim da je ovo sredina koja je izuzetno zdrava, bez ijednog hemijskog i industrijskog zagađivača, tako da apelujem na mlade ljude, koji su u mogućnosti da se bave pčelaestvom, jer će se završetkom ovog projekta steći uslovi da jedna proizvodnja meda bude zaokružena.” Saopštio je Agović.

 

Do sada je prikupljeno više od  20.000 eura za izgradnju Kuće meda. Munever Halilović istako je zahvalnost svim ljudima koji su dali doprinos I učestvovali u akciji, kazao je da radovi teku planiranom dinamikom.

Spisak donatora

 

 

Svi oni koji žele da pomognu izgradnji kuće Meda, mogu to uraditi obraćanjem koordinatoru Muneveru Haliloviću kontaktom na sledeći broj: +382 67-266/503

ERIS BABAČIĆ

 

AGOVIĆ DEMANTOVAO VUKOVIĆA: PETNJICA IMA VIŠE PROJEKATA, A NAJMANJE DVA SU VEĆ UŠLA U KAPITALNI BUDŽET

0

Predsjednik Opštine Petnjica Samir Agović demantovao je navode ministra finansija Novice Vukovića koji je na sjednici Skupštine Crne Gore tokom premijerskog sata rekao da na adresu ministarstva nije stigao nijedan projekat koji bi mogli biti dio kapitalnog budžeta.

“Zbog naše, a i šire javnosti,  povodom iznijetih stavova ministra finansija vezano za nedostatak projekata u opštini Petnjica moramo Vas upoznati sa sljedećim. Ukoliko se tvrdnja ministra Vukovića odnosila isključivo na Petnjicu, onda tim povodom saopštavam sljedeće činjenice.

Imamo sljedeće projekte:

  1. Projekat rekonstrukcije puta Bioča-Petnjica u dužini od 9 km u vrijednosti od 000. 000 eura ( koji je već u kapitalnom budžetu za 2024. godinu),
  2. Projekat regulacije rijeke Popče sa izgradnjom kanlizacione mreže za centar Petnjice ( urađen glavni projekat i elaborat eksproprijacije, vrijednost radova 4. 500. 000 eura),
  3. Projekat izgradnje mosta na rijeci Popči (vrijednost radova 000 eura),
  4. Projekat rekonstrukcije puta Petnjica – Lagatore u dužini od 2, 4 km ( urađen glavni i revidovani projekat, vrijednost 2. 000. 000 eura),
  5. Projekat izgradnje potpornog zida na ulazu u Petnjicu u dužini od 120 m ( urađen glavni i revidovani projekat, vrijednost radova 130. 000 eura),
  6. Projekat uređenja park šume, izgradnja stepeništa, rasvjete ( vrijednost 80. 000 eura),
  7. Projekat izgradnje rasvjete od mjesta Plandišta do stadiona u Gusarama( dužina 1, 3 km, vrijednost radova 495 eura),
  8. Projekat rasvjeta u Vrševu (glavni i revidovani projekat, vrijednost 21. 120 eura),
  9. Projekat vodovoda za Javorovu ( vrijednost 192. 420 eura).

Pored navedenih projekata prema Upravi za saobrćaj Crne Gore kandidovan je i projekat rekonstrukcije regionalnog puta, dionica Podvade – Kalače

Tacna je interpretacija ministra da smo razgovarali o problemima koji opterecuju manje razvijene opštine i sa aspekta finansiranja, razvoja i unaprjeđenja infrastrukture. Nijesmo se složili oko raspodjele sredstava u iznosu od 20. 000. 000 eura kako je to urađeno prema opštinama. Izrazio sam negodovanje zbog činjenice da je Uprava za kapitalne projekte našoj opštini opredijelila svega 150. 000 eura.

Takođe, tačna je činjenica da smo imali obećanje od Uprave za kapitalne projekte da ćemo dobiti 300.000 eura, ali nažalost to se nije desilo, a razlog koji je naveo direktor ovom prilikom iz učtivosti i pristojnosti neću pominjati. Ono što ohrabruje i što sam nedvosmisleno apostrofirao u razgovoru sa ministrom i njegovim timom odnosi se na odluku Vlade CG, a kasnije i Parlamenta da se manje razvijenim opštinama dodijele sredstva u iznosu od 10. 000. 000 eura.

Na tom sastanku je najavljena i mogućnost da se može očekivati da će se ova nepravda po našem sudu ispraviti od sredstava koja ne budu realizovana, a koja se odnose na ovu sumu od 20. 000. 000 eura koje je Uprava raspodijelila na način koji nije prihvatljiv za nekoliko opština.

Ovom prilikom želim da se zahvalim direktoru Uprave za saobraćaj, g – dinu Vuksanoviću, koji je iskazao spremnost da pomogne kod nekih zahtjeva koje smo uputili prema ovoj instituciji.

Nakon sastanka sa ministrom finansija koji je održan 04.04.2024. godine u Podgorici,  uslijedio je i sastanak za par dana ( 12.04. 2024.godine) sa direktorom Uprave za kapitalne projekte i Uprave za saobraćaj, kao i sa Majom Delić iz Uprave za kapitalne projekte. Oba predstavnika ovih institucija su dali obećanje da će za projekte koji su se našli u kapitalnom budžetu, a to su put Bioča – Petnjica, obaloutvrda, kao i sanacija glavnog gradskog vodovoda za Petnjicu, biti predmet njihove pažnje. Za projekat puta Bioča – Petnjica potrebno je da se izvrši preprojektovanje po euro kodu, a za obaloutvrdu sa kanalizacionom mrežom da se iznađu sredstva do 250. 000 e za eksproprijaciju.

Dakle za ova dva projekta koji se tiču izgradnje puta i obaloutvrde su izrađeni i blagovremeno predati projekti, koji su ušli u kapitalni budžet, pa evo neka javnost sudi da li ih ima ili nema.

Nasa reakcija je iznuđena, a iza svih ovih navoda stojim lično, i kao predsjednik i kao građanin Petnjice, a pored mene su sastancima prisustvovali potpredsjednik Opštine, Selvudin Šabotić i arhitekta Haris Adrović – rukovodilac Odjeljenja za urbanizam, rekao je predsjednik opštine, Samir Agović.

VUKOVIĆ: IZ PETNJICE NEMA PROJEKATA

0

Ministar finansija u Vladi Crne Gore Novica Vuković je tokom premijerskog sata u Skupštini Crne Gore kazao da iz Petnjice nema projekata koje bi Vlada mogla podržati kapitalnim budžetom.

Ministar apelovao na čelne ljude u opštini da urade nešto po tom pitanju.
,,Imao sam sa predstavnicima opštine sastanak i ono što zaista, prosto moram da vas uvjerim da Ministarstvo finansija ne pravi nikakvu selekciju kada su u pitanje opštine. Dio od 20 miliona je bio predviđen za manje razvijene opštine, upravo za kapitalne projekte. Što se tiče konkretno Opštine Petnjica, mi smo želeli da nađemo mjeru, ono što jeste problem ne postoje projekti. Zato ja apelujem na sve predstavnike opština da sve projekte kandiduju sa svim uslovima koji su njima poznati, kako bi smo sve to uključili za narednu fiskalnu godinu”, saopštio je Ministar finansija Novica Vuković.

ETNOLOŠKO NASLJEĐE ROŽAJSKOG KRAJA

0

Značajan dio rožajske kulturne baštine čini bogato etnološko nasljeđe. Primjenjući znanja, iskustva i muzeološki predviđene istraživačke metode, uspjelo se u misiji očuvanja etnografskog fonda sa ove teritorije. Ovim tekstom želim da doprinesem svečanosti Muzeja, koji slavi dan 26. april, kada je 1991. godine osnovan Zavičajni muzej ,,Ganića kula“ Rožaje i trideset tri godine postojanja jedne od najvažnih ustanova kulture u Rožajama, a mogu reći i šire. Ovaj datum je značajan za istoriju Muzeja i Opštinu Rožaje.
Povodom Dana Zavičajnog muzeja,,Ganića kula „ Rožaje, Omer Kalač ,savjetnik dokumentarista predstaviće tekst i ostvrt na etnologiju, etnografsku zbirku i predmete, sa posebnim akcentom na očuvanju i afirmaciji etnološkog materijala u Rožajama.

Mangal

Cilj ovog stučnog teksta je da se mlađoj populaciji ukaže na značaj etnografske zbirke Zavičajog muzeja, odnosno etnlološko i nematrijalno nasljeđe ovog kraja, kako bi učenici stekli znanja o svojoj kulturnoj baštini. Druga ciljna grupa je stručna i šira javnost o značaju pomenutih vrijednosti, kao i populizaciji kultoroloških, etnoloških i kulturno istorijska vrijednost zavičaja.

Jagluk

U Zavičajnom muzeju,,Ganića kula“ Rožaje, čuva se vrijedna etnografska građa iz 19. i 20. vijeka, koja opisuje i proučava narodni život, običaje i kulturu stanovanja i odijevanja ovog područja u prošlosti. Zbirka je nastajala i obogaćivala se na različite načine: putem otkupa, poklona, kao i realizacijom Programom sakupljana muzejske građe, koji se sačinjava na pet godina. Etnografska zbirka u našem Muzeju je najbrojnija i sadrži 437 muzejska predmeta. Prema funkciji i vrsti materijala, predemeti su razvrstani u kolekcije za proizvodnju tekstila, privredu, pokućstvo i posuđe, pribor za uživanje duvana, upotrebni tekstil, tekstilno pokućstvo, gradske i seoske nošnje, ženski nakit i zanatske rukotvorine. Utemeljena na terenskom radu i straživanju u loklanoj zajednici. Etnografska zbirka muzeja u Rožajama prikazuje materijalnu, duhovnu i kultorološku osobenost rožajskog stanovništva.
Predmeti ove zbirke koji se nalaze u Stalnoj postavci muzeja prezentuju materijalnu i nematerijalnu baštinu ovog područja.

Sahan sa poklopcem

U ovom tekstu ću opisat jedan dio predmeta iz ove zbirke: tkanje ćilima, jedan od najstarijih ženskih zanata u rožajskom kraju. Ćilim je tepih, izatkana prostirka od vune. Tkalo se na vertikalnom razboju. Upotrebna vrijednost ćilima bila je višenamjenska, jer je služio za prekrivanje unutrašnjih prostorija, podova i mindera. Ćilim, takozvani vijenac, najviše je zastupljen u Rožajama. Prilikom njegove izrade, upotrebljava se više od deset boja. Centralni dio ćilima je odrađen u obliku vijenca, a rubni dio ćilima je izrađen u obliku lista. Ćilimarstvo u ovim krajevima ima dugu tradiciju i prenosi se na mlađu žensku populaciju i, kao takvo, ima istorijsku vrijednost i zazlužuje da dobije status nematerijalnog kulturnog dobra. Uložiću napor da, formiram zbirku rožajskog ćilima, i uz pomoć loklane samouprave, Ministarstva kulture i medija Crne Gore i EU fondova, u Muzeju organizujem školu tkanja ćilima i veza, kako bi se ovaj zanat prenosio i revitalizovao u Rožajama.
U rožajskom muzeju nalaze se vrijedni predmeti iz etnografske zbirke, a kojim želim dati posebnu pažnju i o koji su veoma oskudno publikovani. Riječ je o predmetima namijenjeni za darivanje: bošča, vezena krpa ili marama u kojoj devojka stavlja boščaluk, dar za budućeg muža, svekra i đevera i jagluk, marama izvezena zlatnom žicom, izrađena od finog beža. U Rožajama je ranije vez bio dosta zastupljen. Vez je bio svojevrstan izraz umijeće vezilje, a ujedno je bio i statusni symbol, jer je kvalitet potke i konca za vez bio uslovljen imovnim stanjem vezilje ili djevojke koja bi bila naručilac vezenog predmeta. Ukrašavali su se stoljnaci, ukrasni peškiri, jastuci i drugi tekstili pokućstva.
U kolekciji namještaja, izdvajaju se sehare, jedan od najstarih predmeta u ovoj zbirci. Arapskog porijekla, služila je za donošenje nevjestine ruha u kuću mladoženje. Za izradu sehare najviše je korišćeno čamovo, bukovo, borovo, orahovo i jasenovo drvo.
U izložbenom prostoru muzeja izloženo je pokućstvo i posuđe iz ruralnog i urbanog enterijera. Metalno pokućstvo gradskog stanovništva je mangal, metalna posuda sa postoljem kružnog oblika, sastoji se iz dva djela, izrađen od mesinga i gvoždja, a predmet je služio za kuvanje kahve. U kolekciji posuđa, ističe se sahan, posuda od metala i bakra, u obliku tanjira, za serviranje hrane, najčešće sarme i dr. Zatvara se poklopcem koji je bio u ulozi čuvara toplote..
Rožajski kraj je bogat narodnom nošnjom, a Muzej, u svojim fondovima, pohranjuje vrijedne primjerke od kojih izdvajam: žensku gradsku nošnju koja se sastoj od : šamije, jeleka, košulja- svilenica, dimije i pačaluci ( donji, ukrasni, dio nogavica na dimijama, trouglastog oblika, rađeni posebno od gajtana ljubičaste i zelene boje). Seoska ženska nošnja sadrži: fistan, zaprega i šorta je šivena košulja o kojoj se malo zna. Ima duge rukave i dužine je do kukova. Oko otvora, na prednjicama i po dnu rukava, košulja je ukrašena rešmom, heklanom čipkom od lanenog ili pamučnog konca.
Odjevni predmet muške gradske nošnje su: čakšire, donji dio muške odjeće, izrađene od crne čohe, prepoznatljive su po širokom struku, koji se naniže postepono sužava u uske nogavice.

Oslikana sehara

Etnologija se dijeli na: tradicionalnu gradnju, način stanovanja i tradicionalno pokućstvo. Jedan važan segment etnologije su stare rožajske kuće, koje predstavljaju značajnu muzeološku baštinu, koju treba urediti i pretvoriti u etnografski muzej.
Enterijer gradske sobe u Muzeju i starih gradskih kuća, kao i drugi artefakti koji, svjedoče o impoznatnoj etnološkoj baštini Rožaja.
KUD „Vrelo Ibra“Rožaje i Foklorni ansambal „Rožaje“ , izvođenjem tradicionalnih igara i predstavljanjem tradicionalne nošnje su čuvari etnološke tradicije i nematerijalnog nasljeđa.
U okviru istraživanja, planiram da obiđem jedan dio seoskih domaćinstava, sa ciljem dokumentovanja i fotografisanja etnografske građe.
Za Dan muzeja od 26. 04. do 30. 04.2024. godine organizovaću anketu i prezentaciju etnografskih predmeta za učenike Osnovnih škola na ruralnom području. Školski čas na temu: “Etnografska zbirka Zavičajnog muzeja ,,Ganića kula“.
Ovom prilikom pozivam građane da posjete Muzej, da zajedno pođemo u susret tradicionalnom Danu muzeja.

Autor : savjetnik dokumentarista u Zavičajnom muzeju „Ganića kula‘‘ Rožaje.

EKO-FOND I OPŠTINA PETNJICA POTPISALI UGOVOR: KOMUNALNOM 30.000 EURA, ZA RASVJETU 3.800

0

Eko-fond i Opština Petnjica danas su svečano potpisali Memorandum o saradnji, čime su ozvaničili svoju posvećenost unapređenju životne sredine i održivog razvoja na teritoriji te Opštine. Osim Memoranduma, potpisani su i ugovori koji preciziraju konkretne projekte i aktivnosti koje će biti sprovedene u oblastima zaštite životne sredine i energetske efikasnosti.

Ugovorom o dodjeli subvencije za nabavku komunalne opreme za upravljanje otpadom d.o.o. “Komunalne djelatnosti” Petnjica je od Eko-fonda dobilo 30.048,00 €.

Na osnovu Ugovora o zamjeni konvencionalnih svjetiljki ulične rasvjete novim led svjetiljkama Opština Petnjica je dobila 3.848,00 €, koje će iskoristi u cilju modernizacije javne rasvjete, a u krajnjem to će doprinijeti uštedi sa jedne, i smanjenju emisije Co2 sa druge strane.

Potpredsjednik Opštine Petnjica, Selvudin Šabotić je izrazio zahvalnost zbog današnjeg potpisivanja Memoranduma o saradnji, iskazavši uvjerenje da će ovim dokumentom biti trasiran put buduće saradnje, naročito u kontekstu javnih konkursa koji su predviđeni Planom rada za 2024. godinu, a na koje će Opština Petnjica sa zadovoljstvom aplicirati.

Direktor “Komunalnih djelatnosti”, Mithad Cikotić, je konstatovao da će oprema koju će kupiti zahvaljujući subvbenciji Eko-fonda doprinijeti zaštiti životne sredine u ovom kraju, ali i olakšati u konkretnom radne zadatke angažovanih u ovoj oblasti, čime će i produktivnost postati veća.

Izvršni direktor Eko-fonda, Draško Boljević naglasio je važnost saradnje opština sa Eko-fondom, i benefite koji iz iste proističu, pozvavši i druge da slijede primjere dobre saradnje.

“Ovaj značajan korak predstavlja čvrstu posvećenost obije strane ka zaštiti životne sredine i unapređenju kvaliteta života građana Petnjice. Memorandum predviđa zajedničko delovanje u oblastima kao što su upravljanje otpadom, očuvanje prirodnih resursa i promocija ekološke svijesti.

Kroz ove ugovore, Eko-fond i Opština Petnjica uspostavljaju temelje za dugoročnu saradnju i realizaciju konkretnih projekata koji će imati pozitivan uticaj na životnu sredinu i lokalnu zajednicu. Očekuje se da će ova partnerstva doprinijeti stvaranju održivog modela razvoja koji će služiti kao primer drugim opštinama i organizacijama, ali i donijeti merljive rezultate i unaprediti kvalitet života u lokalnoj zajednici”, zaključio je Boljević.

E.B.

OŠ MAHMUT ADROVIĆ: PRIZNANJA ZA RECITATORKE IZ PETNJICE

0

U holu JUOŠ ,,Mahmut Adrović” Petnjica, održana svečana dodjela zahvalnica i priznanja učenicima koji su učestvovali na smotri recitatora, održanoj 15.04.2024. godine.

 Takmičenje je bilo organizovano u skladu sa uobičajenim pravilima, sa učesnicima podeljenim u dvije kategorije: I kategorija obuhvatala je učenike od I do V razreda, dok su se u II kategoriji takmičili učenici od VI do IX razreda.

Prva tri mesta u I kategoriji su osvojile:
1. Ema Licina – IV razred – mentorka Sanela Latić, prof.razredne nastave
2. Azra Latić – III razred – mentorka Mirsada Cikotic, prof.razredne nastave
3. Melina Muratovic – III razred – mentorka Sanela Latić, prof.razredne nastave
II kategorija (predmetna nastava)
1. Ema Krsic – VIII razred – mentorka Sanja Bulić, prof. CSBH jezika i knjizevnosti
2. Ajsa Latić – VII razred – mentorka Sanja Bulić, prof.CSBH jezika i knjizevnosti
3. Emina Ramcilovic – VI razred – mentorka Sanja Bulić, prof.CSBH jezika i knjizevnosti.
,,Ovim putem, u ime komisije i Uprave škole, želim da čestitam svim učesnicima i njihovim mentorima na izvanrednom uspehu, i želim im mnogo sreće u narednoj fazi takmičenja na opštinskom nivou”, saopštio je direktor škole Almir Pljakić.
ERIS BABAČIĆ

MINISTARKA GORČEVIĆ U POSJETI PETNJICI

0

Ministarka evropskih poslova, Maida Gorčević sa saradnicama je, u okviru evropskog dana boravila u Petnjici i imala radni sastanak sa predsjednikom opštine, Samirom Agovićem i njegovim saradnicima.

Predsjednik Opštine nakon prijema, upoznao je ministarku sa postojećim stanjem u Opštini, takođe je kazao da je Petnjica u prethodnom periodu imala više uspješnih EU projekata i da se pripremaju da apliciraju za nova sredstva.

„Hoćemo da budemo evropsko mjesto za život i da naši građani ne napuštaju ove krajeve u potrazi za boljim životom. Imamo zrele razvojne projekte i nadamo se novim pozivima za apliciranje za EU sredstva“, kazao je Agović. On je posebno ukazao na važnost projekata u oblasti putne infrastrukture i regulacije otpadnih voda, koji su od naročitog značaja, ne samo za petnjički kraj nego za cijeli sjever Crne Gore.

Takođe je ukazao i na važnost valorizacije kulturnih dobara i u tom dijelu posebno istakao potrebu bolje promocije bihorskog ćilima kao posebno vrijednog nematerijalnog kulturnog dobra Crne Gore.

Ministarka je kazala da joj je drago što se uvjerila da administracija vrijedno radi na dostizanju evropskih standarda u pružanju usluga svojim građanima. Pohvalila je projekte koji su realizovani u prethodnom periodu i ukazala na važnost jačanja kapaciteta za privlačenje sredstava iz nove finansijske perspektive 2021- 2027.

 

U tom kontekstu je ukazala na brojne mogućnosti i značajna sredstva koja su  opštinama na raspolaganju, kako iz prekograničnih programa sa Srbijom, Albanijom, Kosovom i Bosnom i Hercegovinom, tako i u okviru Trilateralnog programa Italija –Crna Gora- Albanija, Dunavskog transnacionalnog programa, Jadransko–jonskog programa, Mediteranskog programa i Programa URBACT.

Ona je poručila da Ministarstvo evropskih poslova stoji na raspolaganju svim opštinama u dijelu prenosa znanja i iskustva potrebnih za pripremu dobrih predloga projekata koji će se finanirati iz EU fondova.

Nakon radnog sastanka održanog u sali Opštine, ministarka je posjetila i muzejsku jedinicu i biblioteku u okviru JU Centra za kulturu Petnjica, kao i džamiju u Petnjici, gdje je dočekao efendija Ramčilović.

Nakon toga, obišli su i malinjak koji je prije nekoliko godina preko projekta finansiran od strane Evropske Unije.

POZIV ZA LOKALNE HEROJE I HEROINE

0

Ako si mlada osoba od 15-30 godina i živiš u Pljevljima, Mojkovcu, Plavu ili Petnjici- ovaj poziv je za tebe!

Raspisujemo poziv za lokalne mlade heroje i heroine koji će ovog ljeta zajedno sa svojim mentorima/mentorkama raditi na razvoju i sprovođenju akcija u zajednici na temu prevencije i suzbijanja vršnkačkog nasilja.

Akcije će se planirati uz pomoć metodologije servisnog učenja o kojoj ćeš više saznati od svojih mentora/mentorki, kao i o tehnikama istraživanja, vršnjačkom nasilju, pisanju projekata i još mnogo toga!

Zato- klikni na link ispod i prijavi se!

https://forms.gle/dDhYtkQ2JvHzrAru7

Rok za prijave je 30.04.2024. u 12h.

Nakon zatvaranja poziva, administratori/ke omladinskih klubova će uz podršku predstavnika/ca srednjih škola i lokalne samouprave izvršiti selekciju prijavljenih učesnika/ca.

Među glavnim kriterijumima za odabir nalaze se motivacija za učešće u projektu i spremnost za doprinos pozitivnim promjenama u svojoj lokalnoj zajednici.

Prednost će imati mladi ljudi koji nemaju prethodno iskustvo u aktivnostima neformalnog obrazovanja.

Odabrani učesnici/e će od maja do septembra 2024. godine raditi na pripremi i sprovođenju lokalnih akcija servisnog učenja a onda i na organizaciji festivala kako bi proslavili rezultate.

*Poziv je objavljen u okviru projekta Uspostavljanje održivih mehanizama za osnaživanje mladih na lokalnom nivou kroz programe servisnog učenja i podršku omladinskim servisima, koji sprovodi Forum MNE u partnerstvu sa Centrom za seoski razvoj, a u okviru projekta ,,Socio-ekonomsko osnaživanje mladih kroz efikasne omladinske servise” koji finansiraju Ministarstvo sporta i mladih i UNDP, a sprovodi UNDP.

BY FORUM MNE

ODRŽAN PROLJEĆNI KROS ŠKOLA IZ OPŠTINE PETNJICA (FOTO)

0

Proteklog vikenda je u Gusarama je realizovan XXIII tradicionalni proljećni kros škola sa teritorije opštine Petnjica.

Ove godine domaćin je bila OŠ “25. maj” Vrbica.
Direktor škole, Šabo Ćeman, izjavio je da se na ovaj način među učenicima i nastavnicima škola iz naše opštine stvaraju neraskidive veze kojima se jača zajedništvo i saradnja, kao i takmičarski duh među učenicima.
Direktor škole, zahvalio se direktorici i direktorima svih škola, a posebno profesorima fizičkog vaspitanja na pružanju velike podrške u organizaciji krosa.
Posebnu zahvalnost uputio je organizatoru ove inicijative koja je postala tradicija.
Zahvalnost, kaže Ćeman, duguju opštini Petnjica na čelu sa predsjednikom Samirom Agovićem za veliki doprinos u organizaciji tradicionalnog proljećnog krosa.
“Zahvaljujemo se FK Petnjica na ustupanju stadiona i svim ostalim službama Stanice policije i Zdravstvene stanice Petnjica”, rekao je Ćeman.
ERIS BABAČIĆ