BAJRAMSKA PORUKA REISA RIFATA FEJZIĆA

Bismillahi-rrahmani-rrahim,

“I ne slušajte naredbe onih koji u zlu pretjeruju, koji na Zemlji ne zavode red već nered uspostavljaju“. (Kur'an)

Draga braćo i sestre,

Ispraćamo mjesec Ramazana koji smo proveli u ibadetu i odanosti Stvoritelju, trudeći se da dostignemo Njegovu milost i oprost. Praštali smo greške jedni drugima kako nam vjera nalaže, a svi zajedno tražili smo od Allaha, dž.š., da nam oprosti grijehe. Ono što nemamo pravo praštati jesu uvrede na račun naše vjere koje se pokušavaju opravdati naukom. Jadna je ta nauka koja govorom mržnje i retrogradnim partikularizmom želi istisnuti pluralizam i toleranciju iz našeg horizonta. Jadni su naučnici koji potstiču socijalnu distancu i uvrede na račun jedne vjere i njenih sljedbenika smatraju društveno prihvatljivim. Poučeni i ojačani postom strpljivo ćemo čekati da i ovo prođe.

Dragi vjernici,

Blagodati ramazana smo uživali u džamijama i domovima. Miris iftara osjetili smo i na gradskim trgovima, u miru i slobodi. To je ono što naše društvo čini velikim. Ali naš osjećaj zadovoljstva ne može biti potpun sve dok širom svijeta stradaju nevini. Teror u ime islama je teror prema islamu. Ubijanje nevinih i kult smrti nijesu imanentni islamu. Život je, po Božijoj Uputi, suština islama. To je poruka koju trebamo neumorno širiti.

Osjetimo punoću života u Bajramu, našem najvećem prazniku. Podijelimo našu radost sa braćom, prijateljima i komšijama.
Molimo se Uzvišenom Gospodaru da primi naš post, da unaprijedi našu Zajednicu i naše društvo.
Molimo Allaha za mir i slobodu u svijetu!
U to ime, svim muslimankama i muslimanima u Crnoj Gori i dijaspori čestitam Ramazanski Bajram:
Bajram šerif mubarek olsun! Gezuar fitr Bajramin!

Reis,

Rifat Fejzić