SPP CG: OPŠTINE NE MOGU VODITI VANJSKU POLITIKU, DRŽAVA MORA REAGOVATI NA ODLUKU U ZETI

SPP Petnjica

Stranka pravde i pomirenja u Crnoj Gori pozvala je nadležne državne institucije da bez odlaganja reaguju povodom glasanja deklaracije o „otpriznavanju“ Kosova u Opštini Zeta, kao i izjave predsjednika Demokratske narodne partije Milana Kneževića da ta opština „od danas ne priznaje državu Kosovo“.

Iz SPP-a ocjenjuju da se time otvara ozbiljno pitanje poštovanja ustavnog poretka i nadležnosti lokalnih samouprava u Crnoj Gori.

„Vanjska politika, uključujući pitanje priznanja ili nepriznavanja neke države, isključiva je nadležnost države, a ne pojedinih opština. Ukoliko bi se ovakva praksa tolerisala, Crna Gora bi ušla u opasan presedan u kojem bi svaka opština mogla samovoljno odlučivati o pitanjima koja zadiru u suverenitet, međunarodne obaveze i ustavni poredak države“, navodi se u saopštenju Stranke pravde i pomirenja.

Iz ove partije poručuju da ovakvi potezi ne smiju ostati bez institucionalnog odgovora, jer bi, kako ističu, ćutanje države značilo prećutno odobravanje prakse koja može dodatno destabilizovati politički i društveni ambijent u zemlji.

SPP postavlja i pitanje kakve bi bile reakcije da se, po istoj logici, neka druga lokalna samouprava odluči da zauzima stavove o pitanjima koja nijesu u njenoj nadležnosti.

„Postavlja se logično i zabrinjavajuće pitanje: da li bi se, po istoj logici, sjutra moglo desiti da neka opština u Sandžaku proglasi da ne priznaje Srbiju? Kakva bi tada bila reakcija države i političkih aktera koji danas ovakve izjave relativizuju ili opravdavaju“, navode iz SPP-a.

Stranka pravde i pomirenja u Crnoj Gori pozvala je nadležne državne institucije da jasno stave do znanja da lokalne samouprave nemaju pravo da donose odluke iz oblasti vanjske politike.

„Nečinjenje bi značilo prećutno odobravanje i otvaranje prostora da ovakvi postupci postanu praksa, što bi dodatno destabilizovalo politički i društveni ambijent u zemlji“, ističe se u saopštenju.

Iz SPP-a poručuju da poštovanje Ustava, zakona i jasno definisanih nadležnosti mora biti iznad dnevnopolitičkih poruka i simboličkih poteza koji mogu imati ozbiljne posljedice po državu i međunacionalne odnose.

„Crna Gora mora pokazati institucionalnu snagu i odgovornost, jer samo tako može sačuvati pravni poredak i jednakost svih njenih građana“, zaključuje se u saopštenju Stranke pravde i pomirenja u Crnoj Gori.