U selima duž rijeke Lješnice danas je zavladao prizor koji mnogi ribari neće lako zaboraviti. Na površini rijeke plutalo je stotine uginulih pastrmki, što je izazvalo šok i bijes među stanovništvom.
“Ovo je užasno. Hoće li neko stati na kraj ovome?”, ogorčeno je rekao jedan od ribara, dok je posmatrao ribe koje plutaju.
Prema izjavama mještana i ribara, najveća odgovornost se prebacuje na fabriku Poliex, lociranu u MZ Polica, koja je već ranije bila predmet kritika zbog navoda o neblagovremenom zbrinjavanju industrijskog otpada. Portal Standard pisao je o pritužbama stanovnika da Poliex „ispušta otpadne vode bez adekvatne kontrole“, te naveo brigu oko mogućeg uticaja na lokalne ekosisteme i posebno na riblji fond rijeke Lješnice.
Zabrinuti mještani strahuju da će ovo trajno uništiti eko-sistem rijeke i njihov osnov života.
Podsjetimo, da Poliex, prema informacijama ministarstva ekologije, nema integrisanu ekološku dozvolu, kao i to da su više puta novčano kažnjavani za nepoštovanje ekoloških standarda.
Ovo nije prvi put da se fabrika Poliex povezuje sa zagađenjem vode. Prethodni izvještaji ukazuju da je višestruko zapaženo ispuštanje mutne, zagađene vode u obližnje vodene tokove, uz navode o nedostatku efikasne inspekcije industrijskih postrojenja.
Šteta u ribarstvu je direktna: da li je riječ o slučajnom incidentu ili o kontinuiranom zagađivanju – uticaj na lokalne porodične budžete i turističku reputaciju regije je trenutno ogroman.
Ekološke organizacije i ribari zahtijevaju hitan ekološki uviđaj i analizu uzoraka vode iz Lješnice. Neophodno je da nadležne institucije (lokalna inspekcija, Agencija za zaštitu životne sredine) provjere eventualno prekršaje u radu kompanije Poliex. Mještani očekuju odgovor nadležnih – hoće li fabrika biti procesuirana, a ekosistem saniran?
Da li će Agencija za zaštitu životne sredine izaći sa preliminarnim rezultatima ispitivanja, kao i hoće li lokalna uprava i ribari organizovati proteste ili druge javne akcije u cilju zaštite Lješnice i ribljeg fond.
SAMIR RASTODER/STANDARD