VRBICA: OŠ ,,25. maj” proslavila jubilarni, 100. rođendan (FOTO)

Svečanošću i sadržajnim programom obilježena je stogodišnjica postojanja JU OŠ ,,25. maj” Vrbica.
Svečanosti su prisustvovali predstavnici opštine Petnjica na čelu sa predsjednikom Samirom Agovićem, penzionisani nastavnici, direktori škola sa područja opštine Petnjica, brojni mještani i mnogi drugi gosti.

Ni kiša nije pokvarila bogat program koji su učenici i kolektiv ove škole priredili brojnoj publici, a direktor OŠ ,,25. maj” Vrbica je tokom svog uvodnog obraćanja prisutnima istakao da je ovo najznačajniji datum ove škole i da je ova škola iznjedrila mnoge uspješne ljude u različitim sferama života. Takođe, ukratko je napravio sažetu retrospektivu i upoznao prisutne o istorijskom razvoju JU OŠ ,,25. maj” Vrbica.

,,Ovo je najznačajniji datum naše ustanove i mi ga danas proslavljamo u kvalitetnim uslovima, jer je naša škola kroz vijek postojanja, prošla kroz brojne investicije i donacije koje su učinile da danas ovako izgleda. Naša škola osnovana je davne 1923. godine. Škola je tada bila smještena u kući Halila Hodžića u Gornjoj Vrbici, bila je četvororazredna sa dva kombinovana odjeljenja i brojala je oko 80 učenika. Prvi učitelji škole bili su Milo Kastratović i Milisav Kastratović iz obližnjeg sela Polica”, kazao je direktor OŠ ,,25. maj” Vrbica, Šabo Ćeman.

Škola u Vrbici je sve do 12. jula 1978. godine bila područno odjeljenje osnovne škole ,,Trpezi”. Odlukom Skupštine opštine Ivangrad od 12. jula 1978. škola je samostalna i predstojeće školske godina 1978/1979. počinje funkcionisati kao puna Osnovna škola.

Predsjednik opštine Petnjica Samir Agović, kazao je da je ovaj jubilej za poštovanje i kako je napomenuo sto godina obrazovanja na organizovan način u ovoj našoj sredini je više nego značajno bilo za brojne generacije koje su iz ove škole izašle.

,,Ono što želim u ovom trenutku da kažem, to je da smo svi ponosni na rad i rezultate koje ova škola ostvarila tokom ovih 100 godina postojanja. Ovo je prilika da se prisjetimo svih ljudi koji su pohađali ovu školu, a koji su postigli izuzetne rezultate, na društveno političkom, ekonomskom, kulturnom i svakom drugom polju i time proslavili ime ove škole i MZ Vrbica. Cijenimo što je naša škola imala sjajan potencijal u nastavničkom kadru, sjajan potencijal u učeničkom kadru i evo danas možemo da kažemo da je prvi prof. doktor sa ovih naših terena bio rahmetli Hakija Adrović, koji je bio učenik naše škole. Zatim imamo sjajne naše književnike Safet Hadrović Vrbički, Braho Adrović, Bajro Adrović i mnogi drugi. U privredi smo imali veliki uspjeh učenika ove škole. Oni su kroz svoj biznis pokazali da je to veoma važan segment našeg društveno-ekonomskog života, a takav primjer jesu Reško Adrović, vlasnik fabrike košulja ,,La Vista ” i braća Tiganji vlasnici privatnog preduzeća ,,Tref”, i to nedvosmisleno govori da je ova škola imala toliko sjajnih i uspješnih ljudi koji su na najbolji način reprezentovali upravo mjesto odakle su naučili prva slova”, zaključio je Agović.

Proslava jubileja sa kolegama prosvjetnim radnicima, predstavnicima opštine Petnjica i drugim gostima je nastavljena u motelu Petnjica i trajala je do poslijepodnevnih časova.

ERIS BABAČIĆ