(VIDEO) TAKO SE TO RADI: AMAROVI SOKOVI “POKORILI” CRNU GORU

Amar Muratović

Primjer uspjeha u privatnom biznisu, ne samo u Petnjici, nego i u okruženju, je Amar Muratović koji ima pogon za preradu voća nedaleko od centra Petnjice.

„Za proizvodnju bihorskog soka, neophodan je konstantan rad i pažnja kako bi se uspjelo. Odogovnost prema poslu daje rezultate”, kaže Amar.

U njegovom pogonu najviše se obrađuje jabuka, nešto manje krušaka i dunja.

“Najviše imam jabuka za peradu, tu su kruške, dunje, kao i cvekla, šargarepa, malina, kupina. Ove godine bilo je poprilično dosta posla. Činjenica da radimo u tri smjene, 24 sata, govori o tome da voće ne može da čeka obradu“, kaže Amar.

Amar proizvodi sokove bez konzervansa, vode i aditiva. Takvi sokovi čuvaju sve sastojke koje je priroda podarila voću, kao što su vitamini, minerali, enzimi, antioksidante, dok staklena ambalaža pruža kvalitetnije čuvanje proizvoda i zadržava autentičnu boju.

„Tehnološki proces kreće od prebiranja voća na suho, pa se onda to voće prebacuje u mašine koje smo dobili, barboter koji pere voće odakle preko druge mašine, prebacuje se oprano voće u mlin. U mlinu se melje voće. Iz mlina, voće koje umljeveno ide u presu i iscijeđeni presani sok se pumpom prebacuje u mašinu koja se zove pasterizator. Sok se pasterizuje na oko 85 stepeni celzijusa koji se toči u staklenoj sterilnoj ambalaži. Boca se zatvara sa klik klak poklopcima hermetički i u tom stanju, sok može da bude do dvije godine. Dok, kada se otvori ambalaža, dva dana je optimalan rok trajanja“, objašnjava Amar.

Za jedan puni dan proizvede 600 do 800 litara soka.

„Imam narudžbe i sada sam malo manje angažovan oko distribucije soka. Za mjesec dana, kada se sezona za cijeđenje soka završi krećemo u merketing i distribuciju soka.
U planu je da oko 10 hiljada litara soka pripremimo i oko 7000 litara za restorane“, ističe Amar Muratović.

Sok je stigao skoro u svaki dio Crne Gore i svi su zadovoljni.

„Bihor ima veoma kvalitetno voće koje se hemijski ne tretira. To su stare sorte jabuka. Jedna jabuka je rodila tonu voća. To su fascinantni primjeri koje su stare preko sto pedeset godina. Ranije se moglo vidjeti voće po livadama i nekim drugim mjestima. Danas to nije tako. I zukve se kupe po putu, a kamoli jabuke. Sok od zukve postao je brend, niko se nije nadao da može da se iskoristi, ali pokazao se da je vrlo kvalitetan i pitak sok“, navodi Amar.

On planira proširenje objekta i  u sklopu proizvodnje nekoliko novih mašina.

“Imamo projekat u saradnji sa dijasporom iz Bihora, da za iftare u toku Ramazana, naši sokovi budu na skoro svakom stolu, ko bude dobre volje. Sljedeće godine idemo u nove projekte.

Takođe, u planu smo sa jednim velikom projektom, koji će da obuhvati preradu svih vrsta voća i proizvodnju džema na jednoj boljoj lokaciji. Projekat je vrijedan blizu pola miliona eura“, kaže Amar Muratović.

Opširnije emisiju o preradi voća pogledajte na youtube kanalu Radio Petnjica.