Svake godine, počev od 2000-te godine a na inicijativu UN, 2.avgust se slavi kao Međunarodni dan mladih. Tim povodm, za portal radija je govorila primarijus doktor Marija Joksimović, koordinatorka Savjetovališta za mlade beranskog doma zdravlja.

“Ovaj dan ima za cilj da kroz organizovane aktivnosti, mladi skrenu pažnju javnosti o svom položaju i problemima i da ukažu koliko je značajna njihova uloga u društvu. Tema ovogodišnjeg dana mladih je – transformacija sistema ishrane, inovacija mladih za ljudsko i planetarno zdravlje. Mladost je posebno životno doba u kojem se uz psihološko i biološko sazrijevanje odvija proces uključivanja pojedinca u društvenu zajednicu a on traje sve dok se ne postigne odgovarajući sistem samostalnosti, socijalne autonomije i odgovornosti. Kako mladi čine polovinu svjetske populacije, veoma je važno da se ujedine i samim tim izbore da budu uključeni u donošenje odluka na svim nivoima i sferama društva. Zdravlje mladih, od ključne važnosti ne samo za sadašnjom, već i za budućnost. Zdravsgveni problem koje mladi imaju su poremećaji ishrane, akne, deformiteti koštano-zglobnog sistema, bolesti zavisnosti, alkoholizam, nikotinizam, narkomanija, kockanje i zavisnost od društvenih mreža, psihički poremećaji, seksualno prenosive bolesti i korona. Savjetovalište za mlade beranskog doma zdravlja radi sa Institutom za javno zdravlje Crne Gore u cilju unapređenja zdravlja populacije mladih tokom čitave godine, sprovodi brojne zdravstveno – vaspitne aktivnosti kroz radionice, tribine, projekte, predavanja, izrada promotivnog materijala. I ove godine zbog pandemije koronavirusa, nijesmo u mogućnosti da obilježimo ovaj dan u saradnji sa savjetom mladih kao što smo to obično radili prethodnih godina”, istakla je Marija Joksimović i iskoristila priliku da uputi čestitku mladima povodom Međunarodnog dana mladih i pozvala da mladi Bihorci posjete glavnu ulicu u Beranama, od 10 do 12 časova gdje mogu dobiti savjete o zdravlju kao i promotivni materijal o brojnim zdravstvenim problemima.
O beranskom savjetovalištu za mlade, govorio je Ranko Raketić, magistar zdravstvene njege i terapije, koji radi u savjetovalištu za mlade, povodom međunarodnog dana mladih je istakao da svaka mlada osoba od 15 do 30 godina, u savjetovalištu ima svoje posebno mjesto u zdravstvenom sistemu, osmišljeno tako da odgovori na pitanja, nedoumice ili probleme koje mogu imati u ovom uzrastu. “U savjetovalištu može doći mlada osoba koja nema posebna pitanja ili problem, već želi nešto više naučiti o sebi i o zdravlju uopšte. Zakonom je garantovano da mladi imaju pravo na preventivne usluge zato je u okviru Doma zdravlja Berane, osmišljen rad različitih savjetovališta. Mladi ljudi mogu doći bez uputa, bez knjižice i zahtijevati anonimnost. Radno dvije savjetovališta je od 7 do 15 časova a u savjetovalištu radi izabrani doktor za djecu, specijalista higijene, medicinski tehničar a po potrebi i ginekolog, psiholog, psihijatar, sociolalni radnik i drugi. U savjetovalištu, mlade osobe mogu se informisati i usvojiti znanje o zdravim stilovima života, o kvalitenoj ishrani, o važnosti fizičke aktivnosti, o problemima adolescentnog perioda, o prevencijji rizičnih oblika ponašanja kao što su alkoholizam, narkomanija i pušenje. Takođe, mogu naučiti o seksualnom i reproduktivnom zdravlju i vaspitanju, o prevenciji polno prenosivih bolesti i zaštiti od neželjene trudnoće kao i o problem zanemarivanja i zlostavljanja”, istakao je Ranko Raketić iz beranskog Savjetovališta za mlade.