RIFAT RASTODER: EVENTUALNO BRISANJE IZ BIRAČKOG SPISAK NAŠIH GRAĐANA KOJI PRIVREMENO ŽIVE U LUKSEMBURGU OSVETA ZA PRIVRŽENOST CRNOJ GORI

Rifat Rastoder
Dugogodišnji potpredjednik SDP-a i potpredsjednik Skupštine Crne Gore Rifat Rastoder je na svom FB profilu rekao da je u najavi još jedan mogući zločin i to opravdan potrebom čišćenja biračkog spiska, izjednače birači koji žive u Srbiji i oni koji žive u Luksemburgu, Njemačkoj…
“Neki dan, naime, čujem sa TV – ekrana tezu i to – ovoga puta – od predstavnika jedne navodne nevladine organizacije, da treba, pod hitno, spisak birača u Crnoj Gori očistiti od svih koji ne žive u Crnoj Gori – „jednako onih iz Luksemburga, kao i onih iz Srbije“…
Zašto bi to mogao biti novi – klasični zločin?
U Luksemburg je, i ne samo u tu evropsku državu, kao što je poznato, iz straha od prisilne mobilizacije, raznorazne policijske i vojne torture, hapšenja, kao i svake druge nesigurnosti, tokom decenijskog perioda posljednje jugoslovenske ratne drame(1991 – 2001.), izbjeglo i našlo utočište na desetine hiljada građana, pretežno – pripadnika brojčano manjinskih naroda.
Uprkos svemu, izuzev njih veoma mali broj, ubjedljiva većina se nikada nije odjavila iz Crne Gore, niti promijenila državljanstvo. Šta više sada su češće u svojim zavičajima nego mnogi od onih što žive, recimo, u Glavnom gradu, na Primorju ili drugdje u samoj Crnoj Gori. Što se odnosa prema državi tiče, najupečatljivija je, vjerujem, njihova sto – postotna podrška nezavisnoj Crnoj Gori.
Nije, valjda, da im se sada, upravo zbog toga, priprema osveta?!
I ako oni, zapravo, sa postojećim statusom u evropskim državama, nemaju pravo glasa na držanom nivou, za razliku od lokalnog nivoa na kojem mogu glasati u svojstvu građana i kao stranci, pojedine političke strukture a, evo, i pojedine tzv. nevladine organizacije im pokušavaju uskratiti pravo glasa i na lokalnim, i na državnom nivou i u matičnoj državi Crnoj Gori. A to ne samo što bi bilo suprotno svim pozitivnim evropskim i međunarodnim standardima, nego bi bila i formalno – pravna potvrda svojevremno izvršenog klasičnog progona, odnosno tzv – etničkog čišćenja. Može se lako pretpostaviti u kojoj je to mjeri i protiv same Crne Gore.
Drugo je, naravno, pitanje onih koji su, ma gdje bilo, uzeli državljanstvo druge države, imaju tzv – dvojna državljanstva, ili, pak, zaista stalno žive u drugim državama”, naveo je Rastoder na svom FB profilu..