RSE: NAZIVI DRŽAVA SE MIJENJAJU, ZLOČIN U ŠTRPCIMA OSTAJE

Navršavaju se 24 godine od kada su pripadnici paravojne formacije “Osvetnici” predvođeni Milanom Lukićem i Nebojišom Ranisavljevićem iz voza 671 na pruzi Beograd – Bar u mjestu Štrpci u Bosni i Hercegovini oteli 20 putnika nesrpske nacionalnosti, građana tadašnje tadašnje Savezne Republike Jugoslavije, koje su potomom ubili kod Višegradske Banje, piše Radio Slobodna Evropa. Najstarija žrtva imala je 59 a najmlađa 16 godina.

Godišnjica otmice putnika iz voza u Štrpcima obilježava se u Prijepolju odvojenim programom u organizaciji opštine Prijepolje i Islamske zajednice u Srbiji i Bošnjačke kulturne zajednice.

Brat Naila Kajevića, Niazim, na današnji dan prije 24 godine vraćao se iz Beograda vozom 671.

“Išao je na svečanost kod kuma, povodom krštenja djeteta, nakon čega se u Prijepolje vraćao vozom 671. Ono što nas sve porodice žrtava boli je činjenica da se oni koji su uticali i koji su se zalagali da se ovaj besramni čin odradi, bez obzira što su se nazivi država mijenjali, i dalje na neki način pitaju i osporavaju da se ovaj proces dovede do kraja”, kaže Nail Kajević.

Punomoćnik porodica žrtava Marina Kljajić iz Fonda za humanitarno pravo (FHP) napominje da je zahvaljujući regionalnoj saradnji i protokolu koji su potpisali predstavnici nadležnih tužilaštava Bosne i Hercegovine i Srbije prije četiri godine ponovo otvorena istraga, zločina u Štrpcima.

Prije tri godine uhapšeno je 15 osoba, pet u Srbiji i deset u Bosni i Hercegovini, osumnjičenih za ovaj zločin, koji je izvršen 1993. godine.

Do sada su pronađeni samo skeletni ostaci Rasima Ćorića, Jusufa Rastodera i Halila Zupčevića.

“Zajedničkom akcijom krajem 2014. godine izvršeno je hapšenje kako u BiH tako i u Srbiji, osumnjičenih da su izvršili zločin u Štrpcima. U BiH je pokrenut postupak i glavni pretres traje protiv deset optuženih. U Srbiji je podignuta optužnica 2015. godine protiv pet lica: Gojka Lukića, Ljubiše Vasiljevića, Duška Vasiljevića, Jovana Lipovca i Dragane Đekić”, ističe Marina Kljajić.

Međutim, ukazuje Klajić, ta optužnica do danas nije potvrđena.

“Nekoliko puta je sud vraćao Tužilaštvu na dopunu, tako da u Srbiji još uvijek čekamo potvrđivanje optužnice. Za zločin u Štrpcima do sada je pravosnažno osuđen samo Nebojša Ranisavljević, na 15 godina zatvora pred Višim sudom u Bijelom Polju”, dodaje Kljajić.

Mićo Jovičić, jedan od optuženih u okviru predmeta za ratni zločin nad otetim putnicima iz voza u mjestu Štrpci, sporazumno je priznao krivicu za ratni zločin. Sud u Bosni i Hercegovini Jovičića je osudio na pet godina zatvora. Sporazumnim priznanjem optuženi se obvezao na svjedočenje u predmetu protiv ostalih optuženih zločin u Štrpcima.

“Međutim, još čekamo uticaj tog Sporazuma na optužnicu u Srbiji”, navodi punomoćnik porodica žrtava Marina Kljajić.

Porodice ubijenih još nijesu dobile status civilnih žrtava rata jer su njihovi najmiliji oteti i ubijeni na teritoriji druge države. Zahtjevi su odbijeni i u prvostepenom i drugostepenom postupku.

Državni sekretar u Ministarstvu za rad, boračka i socijalna pitanja Zaim Redžepović napominje da je pokrenuta inicijativa za ocjenu Ustavnosti i saglasnosti sa Ustavom Srbije.

“Ono što je aktuelno je da postoji incijativa Fonda za humanitarno pravo, koju je Ustavni sud dostavio Narodnoj skupštini radi izjašnjenja, koja je to proslijedila Vladi a ona nadležnom ministarstvu. Ministarstvo je pripremilo predlog koji će opet preko Vlade i Narodne skupštine biti proslijeđen Ustavnom sudu, koji će se onda izjasniti da li će inicijativa Fonda biti prihvaćena ili odbijena”, podvlači Redžepović.

RADIO SLOBODNA EVROPA